SON DAKİKA

KAYYIMLAR GİDERAYAK BELEDİYELERİN İÇİNİ BOŞALTTI

Atanan kayyımlar tarafından yönetilen belediyelerde birçok taşınmaz ve araç satıldı ya da diğer kamu kurumlarına devredildi. Birçok belediyede de meclis kararlarına ulaşılamaması dikkat çekti.

Bu haber 16 Nisan 2019 - 7:00 'de eklendi.

Kayyımla yönetilen belediyelerde birçok taşınmaz ve aracın başka kamu kurumlarına bedelsiz, takas ve satış yöntemiyle devredildiği belirlenirken yasal olarak kamuoyu ile paylaşılması gereken meclis kararlarının gizlendiği ortaya çıktı. Seçime iki gün kala bazı belediyelerin de hükümete yakınlığıyla bilinen sendikalarla sözleşme imzalaması dikkat çekti.

2014 yerel seçimlerinde HDP’nin kazandığı 106 belediyeden 3’ü büyükşehir 10’u il ve 62’si ilçe olmak üzere toplam 95’ine kayyım atanırken bunlardan 4’ünün resmi internet sitesinin olmadığı, 7’sinin ise sitesine erişim sağlanamadığı ortaya çıktı. Resmi sitesi bulunan belediyelerden çoğunluğunun meclis kararlarına hiç yer vermediği, birinin de yayımlanan meclis kararlarını daha sonra silmesi dikkat çekti.
Bitlis Belediyesi’nin Mart 2019 meclis toplantısında, kanalizasyon ve içme suyu şebeke inşaatında kullanılmak üzere İller Bankası’ndan 39 milyon 559 bin 174 TL kredinin temin edilmesine karar verildiği ortaya çıkarken, belediyeye ait bir araç da emniyet müdürlüğüne bedelsiz olarak verildi. Belediyenin resmi sitesinde Şubat 2019 meclis kararlarına ulaşılmadığı dikkat çekilirken, Ocak 2019 meclis toplantısında ise belediyeye ait bir taşınmazın Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’yla belediyenin borçlarına karşılık takas edildiği görüldü.

Kararlar silinmiş

Şırnak Belediyesi’nin sitesinde hiçbir meclis kararına ulaşılamaması dikkat çekilirken, en son Ocak 2019 meclis toplantısının kararlarının yüklendiği siteden daha sonra tüm meclis kararlarının silindiği anlaşıldı. Nisan 2017’den beri sitesine meclis kararları eklenmeyen Silopi Belediyesi’nin ise 29 Mart 2019’da giderayak hükümete yakınlığıyla bilinen Hak-İş Sendikasıyla sözleşme imzaladığı ortaya çıktı.

Şanlıurfa’nın Viranşehir Belediyesi’nin sitesinden meclis kararlarının herhangi birine ulaşılmazken, 19 Mart 2018’de toplam 5 bin 300 m2 olan 5 arsayı satışa çıkardığı belirlendi. Herhangi bir meclis kararına ulaşılamayan Muş’un Malazgirt Belediyesi’nde de 29 Ocak 2019’da belediyeye ait, bedeli 2 milyon 696 bin 607 TL ve toplam 1978.71 m2 olan arsa ile bedeli 364 bin 158 TL ve toplam 1169.04 m2 olan 2 lojmanın satışa çıkarıldığı ortaya çıktı. Belediye, 15 Şubat 2019’da da, belediyeye ait bir arsanın da bulunduğu 8 taşınmazı satışa çıkardı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin Şubat 2017 itibarıyla sitesinde meclis kararlarını yayımlamadığı dikkat çekerken, mülkiyeti belediyeye ait Artuklu ilçesi Yalım Mahallesi’ndeki hizmet binası ise Milli Eğitim Bakanlığı’na 25 yıllığına verildi. Mülkiyeti Derik Belediyesi’ne ait ve bedeli 826 bin 500 TL ile 172 bin 500 TL arasında değişen 19 dükkânın 28 Şubat 2019’da satış ihalesinin yapıldığı ve aralarında bir otoparkın da olduğu 4 taşınmazın da 10 yıllığına kiraya çıkarıldığı öğrenildi.

Ya site yok ya da erişim

Diyarbakır’ın Dicle ve Sur ilçe belediyeleri ile Van’ın Saray, Mardin’in Kızıltepe, Erzurum’un Hınıs ile Karayazı, Şanlıurfa’nın Bozova Belediyesi’nin resmi internet sitesine erişim sağlanamadığı görüldü. Diyarbakır’ın Kocaköy ve Hani ilçe belediyeleri ile Şırnak’ın Beytüşşebap, Kars’ın Digor Belediyesi’nin ise sitesinin olmadığı anlaşıldı.

Kayyım borçta kendini ‘aştı’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin 8 Mart 2019’da belediye meclisine sunduğu ‘2018 Yılı Denetim Komisyonu Raporu’nda ‘Faaliyet Borçları’nın 127 milyon 502 bin 486 TL olduğu görülürken, 2017 yılında ise bu borcun 25 milyon 784 bin 837 TL olduğu belirlendi. Sitesinde hiçbir meclis kararı yayınlanmayan Kulp Belediyesi’nde de Mart 2019’da, 240 bin TL bedelle bir dükkânı satışa çıkarıldığı ortaya çıktı. Silvan Belediyesi, Mart 2019 meclis kararlarıyla yerel bankalardan 1 milyon TL alırken Belediye Eski Hizmet Binası ile bir eğitim tesisini 25 yıllığına Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devretti.

Iğdır’ın Tuzluca Belediyesi’nin, Ocak 2019 meclis kararında ilçe müftülüğünün yazısı üzerine camiye halı alınması için 10 bin TL ödenek verildiği ortaya çıktı. Ağrı’nın Doğubayazıt Belediyesi’nin sitesinde de herhangi bir meclis kararı olmazken, Ayşenur Zarakolu olan sağlık merkezinin ismi, Şubat 2017’de yapılan bir duyuru ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın türbesini ziyaret ettiği Seyyid Abdurrahim Arvasi olarak değiştirilmiş.

Siirt Belediyesi’nin Mart 2019 meclis kararında İl Özel İdaresi Spor Kulübü Derneği’ne 500 bin TL verilirken, 2019’un 1’inci olağanüstü meclis kararında ise 10 amatör spor kulübüne toplam 28 bin 500 TL verildi. Van Büyükşehir Belediyesi, Mart 2019 meclis toplantısında belediyeye ait bir aracı il emniyet müdürlüğüne bedelsiz devretti. Hakkâri Belediyesi’nin sitesinde de Şubat 2018’den itibaren meclis kararının yer almadığı görüldü.

Meclis kararları yok

Diyarbakır’ın Eğil, Bismil, Yenişehir, Kayapınar ve Lice ilçe Belediyeleri ile Mardin’in Artuklu (Temmuz 2018’den itibaren), Savur, Nusaybin, Derik, Mazıdağı, Ömerli ve Dargeçit, Van’ın Çaldıran, Muradiye, İpekyolu, Özalp, Erciş, Edremit, Bahçesaray, Gürpınar, Çatak ve Başkale, Şanlıurfa’nın Halfeti ve Suruç, Batman’ın Gercüş ve Beşiri, Erzurum’un Karaçoban ve Tekman, Elazığ’ın Karakoçan, Ağrı’nın Diyadin ve Tutuk (Kasım 2018’den itibaren), Siirt’in Eruh ve Baykan, Muş’un Bulanık ve Varto, Bitlis’in Mutki (Mart 2018’den itibaren), Hizan (Aralık 2017’den itibaren) ve Güroymak, Şırnak’ın Uludere, Cizre ve İdil, Hakkari’nin Yüksekova, Şemdinli ve Çukurcu ilçe Belediyelerinin resmi internet sitelerinde herhangi bir meclis kararının yayınlanmamış olması dikkat çekti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!