SON DAKİKA

KAYIP KITA İLE İLGİLİ YENİ KEŞİFLER YAPILDI

Kayıp kıta Zealandia ile ilgili bilim insanları yeni bir keşif gezisi düzenlemişti. Bu bağlamda 12 farklı ülkeden 32 bilim insanı keşif gezisine dahil oldu. 9 hafta süresince kayıp kıtaya ilişkin incelemelerde bulunan bilim insanları keşif gezisinin sonuçlarını yayınladı.

Bu haber 13 Kasım 2018 - 18:59 'de eklendi.
Abone ol

Zealandia kıtası milyonlarca yıl önce Antartika’dan ayrılmasından sonra Avusturalya’dan da ayrıldı. Kıtaya ilişkin en önemli keşif ise batık kıtanın okyanusun derinliklerinde olmadığı iddialarına sebep olan yeni bir fosil keşfinin yapılmış olması. Kısa bir süre önce bilim insanları tarafından gezegenin uzak geçmişte daha fazla kıtaya sahip olduğu bulundu. Bu kıtalardan birisi olan Zealandia ya da diğer ismiyle Tasmantis’in Antartika’dan 85 ile 130 milyon yıl kadar önce ayrıldı ve Avusturalya’dan 60 ile 85 milyon yıl önce ayrılarak battı.

Günümüzde kıtanın %93’lük bölümü Pasifik Okyanusunun altında bulunuyor. Zealandia yaklaşık olarak 4 milyon 920 bin kilometrelik bir alana sahip. Bu şu anda dünya üzerinde tespit edilen en büyük mikro kıta olup, Avusturalya kıtasının yarısından biraz daha büyüktür. 9 hafta süren incelemelerden sonra 12 farklı ülkeden 32 bilim insanı Tasmanya’nın Hobart sahillerine ayak bastı. Bilim insanları yaptıkları incelemelerle ilgili 60 milyon yıllık sırları inceliyor olduklarını söylüyor.

Keşif gezisi Yeni Zelanda dağ oluşumları, Dünya’nın tektonik plakaları, okyanus sirkülasyonları ve küresel iklim değişimine ilişkin bir dizi bilgi ortaya çıkardı. Bilim adamları kayıp kıtayı derinliği 1.250 metreden daha fazla altı özel bölgede inceledi. Zealandia coğrafyası, volkanizması ve ikliminin nasıl değiştiğini gösteren 2.500 metrelik katmanlara kadar tortular toplandı. Yapılan en büyük keşiflerden birisi ise kıtanın her zaman denizin derinliklerinde olmadığını gösteren yeni fosil keşifleri.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!