SON DAKİKA

Katar’dan Sonra Arnavutluk’un Askeri Öğrencileri de Türkiye’de Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık Okuyabilecek

Katar’dan sonra Arnavutluk’un askeri öğrencileri de Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık okuyabilecek. Erdoğan’ın onayladığı anlaşmada sınav şartı yok. Kontenjanlar her yıl tespit edilecek.

Bu haber 25 Ekim 2022 - 15:10 'de eklendi.
Abone ol

Geçtiğimiz yıl,  üniversite sınavından iki gün önce 24 Haziran 2021 günü AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan ve sınavdan bir gün önce Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Milletlerarası Andlaşmayla Katarlı askeri öğrencilere sınavsız tıp fakültesi eğitiminin yolu açılmıştı.

Çok tartışılan andlaşmanın benzeri Arnavutlukla da imzalandı.

Katar’la 2 Mart 2021’de imzalanan Milletlerarası Andlaşma Erdoğan tarafından 24 Haziran 2021’de onaylanmıştı. Arnavutlukla da hemen hemen aynı günlerde 24 Mart 2021’de imzalanan Andlaşma, Erdoğan tarafından yaklaşık bir buçuk yıl sonra 24 Ekim 2022’de onaylandı.

Türkiye ile Arnavutluk arasında “Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İşbirliği” Protokolü Erdoğan tarafından onaylandı.

Protokole göre, Arnavutluk askeri öğrencileri sınava girmeden Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık sağlık meslek yüksek okulu, hemşirelik alanlarında ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim alabilecek. Protokolde eğitime kabul edilecek öğrencilerle ilgili şartlar sıralanırken, YKS ya da herhangi bir sınav şartından bahsedilmedi.

PARALI MI OLACAK, PARASIZ MI? 

Protokol kapsamında görevlendirilen misafir personel ve misafir öğrencilerin mali ve özlük hakları da belirlendi. Faaliyetlerin ücretli, ücretsiz veya indirilmiş ücret karşılığında düzenlenmesine kabul eden ülke karar verecek.

100 HASTAYA TÜRKİYE’DE ÜCRETSİZ TEDAVİ

Andlaşmaya göre, her yıl 100 hastaya Türkiye’de ücretsiz tedavi hizmeti  verilecek. Arnavutluk silahı Kuvvetleri mensubu muvazzaf personel ve bakmakla yükümlü oldukları aileleri, Türkiye’nin sağlık kurumlarında ücretsiz tedavi imkanından yararlanabilecek

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Protokolde Arnavut misafir personel ve yakınları ile Arnavut öğrenciler mümkün olan hallerde askeri hava/kara ulaşım araçlarından ücretsiz istifade edebilecek. Askeri orduevi ve misafirhanelerden de yararlanabilecekler.

HASTANE KURULABİLECEK, İŞLETİLEBİLECEK

Protokole göre iki ülke de karşılıklı misafir öğrenci kabul edebilecek ve misafir personel istihdam edebilecek. Sağlık kurumlarının kurulması, işletilmesi ve sağlık hizmeti sunumu alanında karşılıklı bilgi paylaşımı ve yardımlaşma da iş birliği kapsamına alındı.

Türkiye adına Tiran Askeri Ateşesi Albay Muhammet Kelami Kablay tarafından imzalanan protokol 5 yıl için düzenlendi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR