SON DAKİKA

KARAR SONRASI AÇIKLAMADA BULUNDU

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk haline ilişkin başvuruyu bugün karara bağladı. AİHM aldığı kararda Demirtaş’ın tutukluluğuna son verilmesi gerektiğine hükmetti. Karar sonrası açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Karar bizi bağlamaz. Biz karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz” ifadelerini kullandı.

Bu haber 20 Kasım 2018 - 17:18 'de eklendi.

AİHM’in Demirtaş kararına göre Türkiye 10 bin avro manevi tazminat ile 15 bin avro yargılama gideri ödeyecek. AİHM Türkiye ile ilgili ilk defa “seçilme hakkı”na ilişkin 18. maddeden ihlal kararı verdi. Türk Yargıç Işıl Karakaş 18. madde ihlali ile ilgili olarak karşı oy kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN İLK YORUM

Karar sonrası açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizi bağlamaz. Biz karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz” ifadelerini kullanırken, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de “O kararı görmek lazım, ama son kararı verecek olan Türk yargısıdır” dedi.

HDP’DEN İLK DEĞERLENDİRME

HDP’nin karara ilişkin değerlendirmesinde, “Demirtaş’ın cezaevinde kaldığı her bir dakika hukuksuzluktur. Karar tüm tutuklu vekillerimiz için emsal teşkil etmektedir. Milyonların iradesi vekiller özgür olmalıdır” görüşüne yer verildi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise “Demirtaş ve vekillerimizin tutuklu kaldığı her an hukuksuzluktur. AİHM son sözü söylemiştir” açıklamasında bulundu. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de, AİHM kararına uyulması çağrısı yaparak, “Demirtaş ve tüm vekil arkadaşlarımız hemen serbest bırakılsın” dedi.

AİHS 18. MADDE NEDİR?

AİHS 18. madde kararıyla, Demirtaş’ın muhalif kimliği nedeniyle tutuklandığı şikayeti, AİHM’de karşılık bulmuş oldu. AİHS’in 18 maddesi şöyle: “Bu Sözleşmenin hükümleri gereğince, sözü edilen hak ve özgürlüklere getirilen sınırlamalar ancak öngörülen amaçlar için uygulanabilir.” Karara ilişkin hukukçular ve akademisyenler de, sosyal medya hesaplarından değerlendirmelerde bulundu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!