SON DAKİKA

KANAL İSTANBUL’UN MALİYETİ 15 MİLYAR DOLAR

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, 9 yıldır konuşulan Kanal İstanbul’un 2025 yılında biteceğini söyledi. Maliyetinin ise yaklaşık 15 milyar dolar (82.5 milyar TL) olduğunu açıkladı.

Bu haber 22 Mart 2019 - 15:16 'de eklendi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan 2010 yılından bu yana Türkiye’nin en uzun soluklu konuşulan projesi olan Kanal İstanbul hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Kanal İstanbul’un maliyetinin 15 milyar dolar olduğunu açıkladı. (82.5 milyar TL)

Bakan projenin yap işlet devret ile yapılacağını devletin kasasından hiç para çıkmayacağını belirtiyor.

“ISRARLA 65 MİLYAR DOLAR DİYORLAR”

AKP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olan Binali Yıldırım ise projenin maliyetinin 10 milyar dolar olacağını açıklamıştı. Geçen Haziran ayında Yıldırım geçen yıl Haziran ayında başbakanken yaptığı açıklamada, “Bir kere rakamları tam bilmiyorlar. Proje 10 milyar dolar, onlar 65 milyar dolar diyor. Projeyi yapan benim. Diyorum ki bu 10 milyar dolar, ısrarla diyorlar ki ’65 milyar doları niye bu işe harcıyorsunuz?’ İkinci yanlış, biz bunu devletin bütçesinden yapmayacağız. Bu projeyi yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştireceğiz” diye konuşmuştu.

“KANALIN YERİ BELLİ”

Anadolu Ajansı’na konuk olan Cahit Turhan Kanal İstanbul sürecinde ÇED aşamasıyla ilgili son değerlendirmelerin yapıldığını söyledi. Turhan, “Proje kapsamında inşa edilecek kanalın yeri belli.

Kanal boyunca etrafındaki deniz yapıları, liman yapıları, iskeleler ve ticari alanlar, bunların hepsi ayrıntılı şekilde hazırlandı, tamamlandı. Biz bunu imar planlarına işlenmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ilettik.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu kanalın etrafında oluşacak diğer şehir planlarını 1/100.000 ölçeğinde tamamladı. Bunun ÇED aşamasıyla ilgili son değerlendirmeler yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!