SON DAKİKA

Kanal İstanbul’un İlk Deplase İhalesi 3,5 milyar TL Bedelle Sessiz Sedasız Yapıldı

Kanal İstanbul’un keseceği ulaşım, doğalgaz, elektrik iletim hatlarının taşınması amacıyla ihalelere başlandığı, ilk ihalenin gözlerden uzakta, 3,5 milyar TL bedelle alıcısına servis edildiği öne sürüldü.

Bu haber 01 Temmuz 2021 - 0:10 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Sözcü yazarı Çiğdem Toker’in bugünkü yazısına göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dört gün önce ‘Kanal İstanbul’ adıyla attığı temel; Nakkaş-Başakşehir, Kuzey Marmara Otoyolu’nun 8’inci kesimi ve kamuoyu bu konuda ‘alenen yanıltıldı.’

Toker, törende muhalefetin iktidara gelmesi halinde Kanal İstanbul için ödeme yapmayacağı yönündeki açıklamalarına Erdoğan’ın “Söke söke alırlar’ yanıtını vermesine rağmen, Rönesans’a ihale edilen bu otoyolun paralı ve Hazine garantili olduğunu söylemediğinin altını çizdi.

Kanal İstanbul’un daha iki yıllık bir hafriyat ve hazırlık süreci olduğunu söyleyen Toker, bu dönemde en önemli ihalelerin ise ‘deplase’ ihaleleri olacağını kaydetti.

Toker, “Kanal yapılırsa, ulaşım, doğalgaz, elektrik iletim hatlarının üzerinden geçecek. Yani o hatları kesecek. Bu nedenle, mevcut hatların yerlerinin değiştirilmesi gerekiyor. Bu da milyarlarca liralık birçok yeni ihale demek” dedi.

Atatürk'ün Katilleri

Toker, ilk deplase ihalesinin ise 28 Haziran’da 3,5 milyar TL bedelle pazarlık usulüyle sessiz sedasız gerçekleştirildiğini, bunun da ‘TCDD Halkalı Konvansiyonel Demiryolu hattı’ olduğunu yazdı.

Toker şöyle devam etti: “Geride daha TEİAŞ; BOTAŞ, İGDAŞ, NATO, İSKİ, telekomünikasyon hatları var. Bunlar da kim bilir kaç milyarlık başka başka ihaleler demek. Kanal İstanbul’un, bizlerin vergisiyle kimleri daha kaç kat zengin edeceği bugünden belli.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!