SON DAKİKA

Kalın’dan ‘Türkiye Cumhurbaşkanı’ açıklaması: TDK’ya da danıştık

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Best FM’de yayınlanan ‘Konuşan Türkiye’ programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Bu haber 16 Ağustos 2017 - 15:55 'de eklendi.
Abone ol

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Best FM’de yayınlanan ‘Konuşan Türkiye’ programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Twitter hesabındaki unvan bölümünde yazan ‘Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’ ifadesinin ‘Türkiye Cumhurbaşkanı’ ile değiştirilmesinin hatırlatılarak, bu tasarrufun neden yapıldığının sorulması üzerine Kalın, bu kullanımın yeni bir şey olmadığını, Cevdet Sunay döneminden bu yana tüm cumhurbaşkanları tarafından kullanıldığını hatırlattı.

Bu kullanım örneklerinin sosyal medya hesaplarından paylaşıldığını aktaran Kalın, “Cevdet Sunay’ın, Fahri Korutürk’ün, Özal’ın, Demirel’in, Sezer’in, Sayın Abdullah Gül’ün birçok davetiyesinde ‘Türkiye Cumhurbaşkanı’ ifadesi kullanılmıştır. Nitekim YSK’nın 2014 yılında Cumhurbaşkanımızın seçimiyle ilgili Resmi Gazete’de yayımlanan kararına baktığınız zamanda orada da ‘Türkiye Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir’ ifadesi yer almaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

‘CUMHURİYET’İ İKİ DEFA DEMİŞ OLUYORSUNUZ’

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2014’ten bu yana kullandığı davetiyelerde de aynı ifadenin bulunduğuna dikkati çekti.

Aynı ifadenin Twitter hesabına da alındığını aktaran Kalın, şöyle devam etti:

“Şu sorulabilir tabii ki ‘neden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı denmesin?’ Biz burada Türk Dil Kurumu’na da danıştık, Türk Dil Kurumu’nun da hem sözlüğünde hem yaptığı diğer izahlarda bakıldığında aslında çok mantıklı bir şey var. Cumhurbaşkanı, cumhuriyet rejimi ile yönetilen bir devletin başındaki kişi demektir. İçinde var zaten dolayısıyla tekrar etmek oluyor. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı dediğinizde ‘Cumhuriyet’i iki defa etmiş oluyorsunuz. Türkiye Cumhurbaşkanı ifadesini daha doğru olduğu, Türk Dil Kurumu’nun da ifade ettiği şey. Bazı vatandaşlarımız şunu sorabilir, ‘Ne zararı var ‘ Böyle de kullanılabilir fakat daha iktisatlı, dil ve gramer açısından daha doğru olanı ‘Türkiye Cumhurbaşkanı’ ifadesi.”

‘CEVDET SUNAY DÖNEMİNDEN BERİ KULLANILIYOR’

Türkiye Cumhurbaşkanı ifadesinin, Cevdet Sunay döneminden beri bütün cumhurbaşkanlarının kullandığı ortak bir kullanım olduğuna işaret eden Kalın, 2014’te Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanıyken bir resepsiyonda “Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül” sıfatıyla bir davetiye gönderdiğini, o zaman CHP Genel Başkanı ve milletvekilleri “Cumhuriyet yoksa biz orada yokuz” gibi bir açıklamayla o resepsiyona katılmadıklarını anımsattı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

O zaman da 11. Cumhurbaşkanı Gül’ün ofisinden aynı açıklamanın yapıldığını aktaran Kalın, “Yeni bir konu değil bu. Dönem dönem ısıtılıp tekrar tedavüle sokuluyor. O konuda vatandaşlarımızın da zihni netliğe sahip olması açısından tekrar edeyim; bu ifade yaklaşık 50 yıldır kullanılmaktadır. Çünkü Cumhurbaşkanı ifadesi, cumhuriyet rejimini içinde zaten barındıran bir ifadedir” diye konuştu.

Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ daha önce konuya ilişkin “Bunun tartışma yapılması fevkalade yanlıştır. Türk halkı ile Sayın Cumhurbaşkanımız arasında duvar örmek isteyen çevreler oldu, olacaktır. Bugüne kadar yalan, iftira, çarpıtma haber, yorum, değerlendirmelerle yapılmak istenen şeyler sonuç vermemiştir” sözlerini sarf etmişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!