SON DAKİKA

Kalın’dan Pentagon’a yanıt: Ulusal güvenliğimize neyin tehdit olduğuna biz karar veririz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan Pentagon’un açıklamasına yanıt geldi.

Bu haber 02 Aralık 2017 - 0:55 'de eklendi.
Abone ol

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan Pentagon’un açıklamasına yanıt geldi.

‘YPG’YE VERİLEN SİLAHLARIN TOPLANACAĞI AÇIKLAMASI SOMUT HALE GETİRİLMELİ’

CNN Türk’e yaptığı açıklamada Kalın, “Pentagon’un açıklamasında Türkiye’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturmayan silahların toplanmayacağına ilişkin ifade var. Ulusal güvenliğimize neyin tehdit olduğun başkaları değil Türkiye’nin kendisi karar verir. YPG’ye verilen silahların toplanacağı açıklaması somut hale getirilmelidir” dedi.

‘SİLAHLARIN TOPLANMAMASI İSTİKRARSIZLIĞI KALICI HALE GETİRİR’

Kalın ayrıca “Bölgede silahların toplanmaması istikrarsızlığı yaygınlaştırıcı ve kalıcı hale getirir” ifadelerine de açıklamsında yer verdi.

Pentagon Ortadoğu Masası Sözcüsü Eric Pahon, ABD’nin, Türkiye’yi tehdit edebilecek tüm silahları YPG’den geri alacağını söylemişti.

Envanter ve rakam konusunda bilgi verme yetkisinin bulunmadığını ifade eden Pahon “Kategorik olarak, müttefikimiz Türkiye’yi tehdit edebilecek silahları toplayacağız. Bunların envanteri Türklerde var” demişti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bir soru üzerine Sözcü, YPG’ye verilen ve çatışma malzemesi olmayan dozer, mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) kazıcıları ile Humvee olarak bilinen personel taşıyıcılarının geri alınmayacağını dile getirdi.

Pahon, bununla birlikte, MRAP tipi zırhlı araçların yanı sıra makineli tüfekler, roketatarlar ve “zırhlı araçlara karşı koyabilecek diğer silahları” toplayacaklarını kaydetti.

Pentagon, hafta başında basın toplantısında Pentagon Sözcüsü Albay Rob Manning’e bazı gazetecilerce sorulan sorulara yazılı cevap vermiş ve bir gazetecinin “dağıtılan silahların toplanması aşaması olacak mı?” şeklindeki sorusu üzerine, spesifik tehditler ortadan kaldırıldıktan sonra büyük araçlar ile ağır silahların toplanması niyetinde olduklarını açıklamıştı.

ABD, PYD’yi 2015 yılının başından itibaren dolaylı, bu yıl mayıs ayı itibarıyla da doğrudan silahlandırma kararı almıştı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!