SON DAKİKA

Kalın: Zeytin Dalı Harekatı, ABD’nin destek verdiği terör örgütüne karşı bir operasyondur

Kalın, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin, BBC World’ün sorularını yanıtladı.

Bu haber 23 Ocak 2018 - 1:51 'de eklendi. 64

Kalın, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin, BBC World’ün sorularını yanıtladı.

‘BİZ ONLARI DEFALARCA UYARDIK’

Türkiye’nin PKK’nın Suriye ayağı olarak gördüğü YPG’nin son bir yılda Türkiye’yi hedef alan 700’ün üzerinde saldırı gerçekleştirdiğini savunan Kalın, “Hatay’ı, Kilis’i vurdu, birçok kayıp verdik. Biz onları defalarca uyardık. Cumhurbaşkanımız bu konuyu uluslararası liderlerle yaptığı toplantılarda, ABD, Rus, İran, Avrupa liderleriyle toplantılarında dile getirdi. Biz bu terörist şebekenin sınırımızda faaliyet göstermesine izin veremeyiz. Ayrıca Afrin halkı da bu insanların bölgeden uzaklaştırılmasını istiyor” ifadesini kullandı.

‘KÜRTLERE KARŞI BİR OPERASYON DEĞİL’

Türkiye’nin Fırat Kalkanı operasyonunda 2 bin kilometrekarelik alanı IŞİD’den temizlediğini söyleyen Kalın, şöyle konuştu:

“O operasyon başladığında da birçok soru ortaya atılmıştı. Ne kadar sürecek? Kapsamı ne olacak? Sivil kayıpları nasıl önlenecek? Fırat Kalkanı operasyonuna baktığınızda çok başarılı bir sicil görürsünüz. Tüm DEAŞ unsurlarını oradan temizledik. Cerablus ile El Bab arasındaki alana 100 bin insanın dönüşünü sağladık. Afrin’de de aynı tabloyu görmek istiyoruz. Buradan da teröristler temizlenecek. Burayı da yerel halk yönetecek. İnsani yardım göndereceğiz. Sınırımızda güvenliği sağlayacağız. Bu, Suriye’nin toprak bütünlüğü açısından da çok önemli. YPG gibi ayrılıkçı bir örgütün daha fazla toprak kazanmasına izin vermeyeceğiz. Asıl amaç da bunlardır. Bu kesinlikle Kürtlere ya da Suriye’ye ya da Afrin’e karşı bir operasyon değildir. Bu, ABD’nin Menbiç’te ya da Suriye’nin başka noktalarında DEAŞ ile mücadele ediyor diye destek verdiği terör örgütüne karşı yapılan bir operasyondur. Biz sınırımızdaki bu tehdidi bertaraf etmek istiyoruz.”

‘PKK ŞEMSİYESİ ALTINDALAR’

“Bir terör örgütünün diğer bir terör örgütüyle yenilgiye uğratılamayacağını” söyleyen Kalın, şunları söyledi:

“Herkes PYD/YPG’nin PKK’nın Suriye’deki uzantısı olduğunu biliyor. PKK, AB ve ABD tarafından terör örgütü olarak kabul edilmiş durumda. PYD/YPG’nin merkez komutası doğrudan PKK’ya bağlı. Kendi başlarına karar veremezler. PKK şemsiyesi altındalar. Herkes de bunu biliyor. Ama ABD DEAŞ’ı Suriye’de yenilgiye uğratmak uğruna YPG’ye destek verdi. Şimdi de onlara mecbur kaldılar. Çünkü askeri açıdan bu örgüte çok yatırım yaptılar. Bu tabii ki bizi kaygılandıran bir unsur.”

‘WASHINGTON’A ÇAĞRIMIZ YPG’YE DESTEĞİ KESSİNLER’

Kalın, YPG’nin Suriye sınırında devlete benzer bir yapı oluşturmasına müsamaha gösterilmeyeceğini söyleyerek, “Silahları, cephaneleri, eğitimleri, destekleri ABD ordusundan aldılar. Bu noktada bir kez daha Washington yönetimine çağrı yapıyoruz. Bize daha önceden de söz verdikleri gibi PYD/YPG’ye destek vermeyi kessinler. Çünkü bize hep DEAŞ ile savaş sona erdiğinde, Suriye DEAŞ’tan temizlendiğinde PYD/YPG’yi desteklemek için bir neden kalmayacağını söylüyorlardı. ABD Başkanı Trump bu sözü Cumhurbaşkanımıza 24 Kasım’da yaptıkları telefon görüşmesinde vermişti. Üzerinden neredeyse iki ay geçti. Ama hala PYD/YPG’ye destek vermeyi sürdürüyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

‘PKK ONLARA SALDIRMIYOR, BİZE SALDIRIYOR’

Harekattan önce Türkiye’nin müttefiklerini planları hakkında bilgilendirdiğini aktaran Kalın, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

“Ama bu operasyonu tek taraflı başlatmak zorundaydık. Çünkü sınırlarımızın korunması ve güvenliğinden biz sorumluyuz. Uluslararası toplumun bir numaralı düşmanı DEAŞ. Bu da anlaşılabilir bir şey. Ama bizim bir düşmanımız daha var: PKK. Uluslararası toplum bunun Türkiye için ne kadar aciliyet taşıyan bir mesele olduğunu görmek istemiyor. Çünkü PKK onlara saldırmıyor, ama bize saldırıyor.”

‘BELKİ ASKERLERİMİZE SALDIRACAKLAR, BELKİ ÖSO’YA’

Kalın, “Belki askerlerimize saldıracaklar, belki ÖSO’ya. Ne olacak bilmiyoruz. Daha çok yeni bir bilgi bu. Ama önemli olan nokta şu, YPG de olsa DEAŞ da olsa Afrin’den ülkemize, sınırımıza, kentlerimize, milletimize yönelen bir terör tehdidi var. Bunu defalarca gündeme getirdik. Ama kimse kılını kıpırdatmadı. Dolayısıyla sınırlarımızı korumak bizim vatandaşlarımıza karşı bir sorumluluğumuzdur” diye konuştu.

‘SURİYE’NİN TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ OLSAYDI…’

ABD Savunma Bakanı Mattis’in “Bir yol bulacağız,” açıklamalarına da değinen Kalın, şunları kaydetti:

“Operasyon sona erince ve YPG ve PYD’den temizlendiğinde, bu bölge —aynen Fırat Kalkanı’nda yaptığımız gibi- bölge halkına devredilecek. Bizim Suriye’nin toprağında gözümüz yok. Bizim amaçlarımızdan biri zaten Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak. Ayrıca biz tutarlılıktan yanayız. Teröre karşıysanız, bir terör örgütüne karşı çıkıp diğerini destekleyemezsiniz. DEAŞ kötüyse PKK da kötü. DEAŞ terör örgütüyse, PKK da terör örgütü.”

Türkiye’nin Suriye’yi işgal değil, bir terör tehdidini bertaraf ettiğini anlatan Kalın, “Suriye toprağında kesinlikle gözümüz yok. Eğer böyle bir niyetimiz olsaydı o zaman Cerablus, El Bab ve diğer noktalarda kalırdık. Böyle bir niyetimiz yok. Hiçbir komşu ülkenin bir başka ülke tarafından işgal edildiğini görmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

RUSYA İLE YAKIN İŞBİRLİĞİ

Uluslararası koalisyonla olduğu gibi Rusya ile de yakın işbirliği içerisinde bulunduklarını kaydeden Kalın, şöyle konuştu:

“Astana süreci çerçevesinde çatışmasızlık bölgelerini Rusya ve İran ile birlikte tesis ettik. Şimdi de Suriye’de siyasi geçiş sürecinin tüm Suriyelileri kapsayacak şekilde gerçekleşmesi için Rusya ve İran ile çalışıyoruz. Zaten takdir edersiniz ki böylesi kapsamlı bir operasyon müttefiklerinizle koordinasyon içinde olmadan gerçekleştirilemez.”

‘NEDEN HALA MENBİÇ’TELER?’

Fırat Kalkanı Operasyonu’nun az sivil kaybına karşın çok sayıda IŞİD mensubu teröristin tasfiyesiyle sonuçlandığını söyleyen Kalın, “Bu alanları Suriye halkına geri verdik. Afrin’de de aynı durum söz konusu olacak. Afrin halkının Afrin’i yönettiğini görmek istiyoruz” dedi.

ABD’nin Türkiye’ye ‘IŞİD’e karşı operasyon bittiğinde Menbiç’te kalmayacağını’ söylediğini aktaran Kalın, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Ama hala Menbiç’teler. Ayrıca Menbiç bir Kürt kenti değil. Bir Arap kenti. Neden YPG hala orada? Bu çok meşru bir soru. Bu nedenle Cumhurbaşkanımız bu konuyu gündeme getiriyor. YPG’yi Menbiç’te tutmaya devam etmek bu bölgelerin barış ve güvenliğine hizmet etmeyecek. Aksine etnik gerilimlere neden olacak. Menbiç’e operasyon olursa, Türk askeriyle ABD askerinin karşı karşıya gelmemesi için ABD ile koordinasyon içerisindeyiz. Ama ABD’nin artık PYD/YPG’ye gerek Menbiç’te gerekse Suriye’nin başka noktalarında verdiği desteği kesmesini istiyoruz.”

MİLLETİMİZ ‘NATO NEREDE?’ DİYE SORUYOR

Türkiye’de vatandaşların NATO’nun Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarına yeterli ilgiyi göstermediğini düşündüğüne işaret eden Kalın, “Suriye savaşı yedinci yılına girdi. Çok kayıp verdik sınırımızda. DEAŞ’a, PKK’ya, birçok terör örgütüne karşı mücadele verdik. NATO’dan çok az destek gördük. Milletimiz ‘NATO nerede?’ diye soruyor. Ama tabii bu biz NATO’dan uzaklaşıyoruz ya da NATO bizden uzaklaşıyor anlamına gelmiyor” diye konuştu.

‘CENEVRE VE SOÇİ’YE OLUMLU KATKI YAPACAK’

Kalın, Afrin operasyonunun gerek Cenevre gerekse Soçi’deki görüşmelere olumlu katkı yapacağını düşündüklerini belirterek, “Çünkü bunun sonucunda Suriye halkını kimin temsil ettiği konusunda bir açıklık getirilmiş olacak. Bu görüşmelere YPG’nin katılmasına kesinlikle karşı çıkıyoruz. Çünkü bir terör şebekesi bu ve Suriye halkının temsil edileceği bir masada oturamazlar” değerlendirmesini yaptı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın