SON DAKİKA

Kalın: İdlib’de Türkiye’ye düşen bir görev söz konusu olduğunda Türkiye geri durmayacaktır

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Suriye konulu 6.

Bu haber 15 Eylül 2017 - 2:55 'de eklendi ve 40 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Suriye konulu 6. tur görüşmeleri değerlendirdi. 

Kalın, “Türk ve Rus askerlerinin İdlib’de konuşlanmasına ilişkin teknik çalışmalar Astana sürecinde sonuçlanacak mı? Türk askeri ne zaman İdlib’de üs kuracak?” sorusu üzerine  şöyle konuştu:

“Bu bizim Rusya ile birlikte başlattığımız daha sonra da İran’ın katıldığı daha sonra diğer ülkelerin de iştirak ettiği önemli bir süreçtir. Cenevre sürecine alternatif değil ilave olarak kurulmuş olan bir mekanizmadır. Oradaki amacımız öncelikle Suriye’nin bütün bölgelerinde ama öncelikle çatışmasızlık bölgesi olarak ilan edilen dört alanda çatışmaların sonlandırılması ve insani yardımların ulaştırılması. Buna paralel olarak da bir siyasi geçiş sürecinin çalışılmasıdır.

‘GÖRÜŞMELERİ TAKİP EDECEĞİZ’

İdlib tabi bizim sınırımıza da çok yakın olduğu için doğrudan bizi de ilgilendiriyor. Bununla ilgili geçtiğimiz ay ve bir önceki ay Rus Savunma Bakanı geldi, epey temasımız oldu. MİT Müsteşarımızın, Dışişleri Bakanımızın, bizlerin bu konuyla ilgili epey yoğun temasları oldu. Şimdi yarın ve öbür gün yapılacak toplantılarda da bu konunun detayları konuşulacak. Tabii bekleyeceğiz, bir görelim neler konuşulacak orada. Arkadaşlarımız pozisyon kağıtlarını hazırladılar, oraya gittiler, şu anda heyetlerimiz de orada. Bu görüşmeleri biz de takip edeceğiz.”

Kalın, Türkiye’nin beklentisinin İdlib’in de diğer çatışmasızlık bölgeleri gibi çatışmaların olmadığı, insani yardımların rahatlıkla ulaştırılabildiği bölge haline gelmesi olduğunu kaydetti. Kalın, “Burada Türkiye’ye düşen bir görev söz konusu olduğunda tabi ki Türkiye bundan geri durmayacaktır. Operasyonel detaylar önümüzdeki günlerde şekillenecek. Bunu hem Rusya hem İran’la hem de diğer aktörlerle, muhaliflerle İdlib’dekilerle, kent konseyi temsilcileriyle hepsiyle istişare etmek suretiyle bir çerçeveye oturtacağız” dedi.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play