SON DAKİKA

Kaçak Sondaj Yaptığı Ortaya Çıkan Maden Şirketinden ÇED Başvurusu

Gizem Madencilik, İznik’in Hisardere, İhsaniye gibi mahallelerini etkileyecek altın ve bakır arama çalışmaları için çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) sürecini başlattı.

Bu haber 14 Mayıs 2021 - 21:05 'de eklendi.
Abone ol

Gazete Duvar’dan Osman Çaklı’nın haberine göre, Gizem Madencilik, İznik’in Hisardere, İhsaniye gibi mahallelerini etkileyecek altın ve bakır arama çalışmaları için çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) sürecini başlattı.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden 2019 yılında yedi yıl geçerli olmak üzere dördüncü grup maden arama ruhsatı alan şirket, 2020 yılının ağustos ayında İznik’te kaçak sondaj yaparken köylüler tarafından fark edilmişti.

”SU KAYNAĞI KESİLİRSE BURADA YAŞAYAMAYIZ”

Maden projesine en yakın yerleşim yeri olan Hisardere’de yaşayan Hüseyin Sevimli ise şirketin kaçak sondaj yaptığı dönemde, yöneticilerin kendilerine “Çevre bizim için önemli. Böyle şeylere izin vermeyiz” demesine rağmen firmanın bölgede varlığını sürdürmeye devam ettiğini söyledi.

Hisardere Köyü’nü besleyen sulama göletinin kaynağı, maden sahasının içinde bulunuyor. Köyü besleyen su kaynaklarının yönü değişirse, insanların geçim kaynaklarını kaybedeceğini söyleyen Sevimli şunları ekledi: “Bu kadar insan nereye gitsin? Neden buradaki yaşamını bırakmak zorunda kalsın. Su kaynağımız kesilirse burada yaşayamayız.”

Maden sahası Hisardere’ye bin 500 metre mesafede bulunuyor. Şirket yerleşim yerlerinin projeden etkilenmeyeceğini söylese de Sevimli, “Bize belli bir mesafede olsalar da içme suyu olarak kullandığımız suların tam kaynağında çalışacaklar” dedi

”DOĞAYA ZARARIMIZ OLMAYACAK” 

Şirket tarafından İznik’in Hisardere ve İhsaniye mahallerinde 496 hektar alanda altın ve bakır madeni arama çalışmaları için bir proje tanıtım dosyası hazırlandı. 114 sayfalık dosyada yapılacak sondajlarda kullanılacak su miktarından, arazinin yapısına ve çevreye etkisine kadar çeşitli bilgiler yer alıyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Proje dosyasına göre, maden sahası ormanlık alandan oluşuyor. Proje alanı, en yakın yerleşim yeri olan 206 nüfuslu Hisardere’ye 1500 metre, 47 nüfuslu İhsaniye Mahallesi’ne ise 2 bin 800 metre mesafede bulunuyor. İki mahallede de insanların ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanıyor.

Şirket, maden sahasının yerleşim yerlerine uzaklığını öne sürerek, oluşacak gürültü, tozutma ve patlatmalardan bu yerleşim bölgelerinin etkilenmeyeceğini belirtiyor. Öte yandan dosyada yer alan “Bölgede nesli tükenmekte olan nadir canlı yok ve nakliye sırasında kullanılacak yollar yerleşim bölgelerinden geçmeyecek” ifadesiyle doğaya herhangi bir zararın olmayacağı savunuluyor.

PROJE SU KAYNAKLARININ YAKININDA

Maden araması yapılacak sahada İznik Gölü’ne dökülen ve köylülerin içme suyu olarak kullandığı birden fazla su kaynağı bulunuyor. Arama yapılacak saha ormanlık alan olmasına rağmen, ne kadar ağaç kesileceğiyle ilgili bir bilgi tanıtım dosyasında yer almıyor.

Yine sondaj için kullanılacak iş makinelerinin saatte 300 litre su tüketeceği ve bu suyun nereden temin edileceği de dosyada yer almayan bilgiler arasında. Şirket, arama yapacakları alanın yanından Ören Deresi’nin geçtiğini belirterek, akarsuyun mevsimsel olduğunu ve su akışına engel olacak işlem yapılmayacağını söylüyor. Fakat alınan önlemlere ilişkin detay ise dosyada bulunmuyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!