SON DAKİKA

Kabataş Erkek Lisesi’nde Atatürk’e Hakaret Edip Posterini Bıçaklayan Öğrencilere Ödül Gibi Ceza

Kabataş Erkek Lisesi’nde Atatürk’e hakaret edip posterini bıçaklayan öğrencilere, okul disiplin kurulu sadece 5 günlük uzaklaştırma cezası verdi. O “cezayı” veren disiplin kurulu üyelerinden biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liseyi ziyareti sırasında elini öpmeye kalkması ile gündeme gelen öğretmen Serpil Tezer’di.

Bu haber 13 Ocak 2022 - 15:10 'de eklendi.
Abone ol

29 Ekim 2021’de Beşiktaş’taki Cumhuriyet Bayramı yürüyüşünün ardından yaşanan olay, 8 Ocak 2022’de Odatv’nin “utanç” görüntülerini yayınlaması ile ortaya çıktı. 

Odatv 2.5 ay boyunca sümen altı edilmeye çalışan olayın iç yüzünü araştırdı ve şu an yaşananların izini sürdü. 

Kabataş Erkek Lisesi bünyesindeki yurdun yatakhanesinde üç öğrencinin çektiği video kısa süre içinde elden ele dolaşmaya başladı. Görüntüler, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yürüyüşünün ardından çekilmişti. 

ÜSTÜ KAPATILMAK İSTENDİ

Üç öğrenci hakaretler ederek, Mustafa Kemal Atatürk’ün posterini parçalıyordu. Videoyu izleyen öğrenciler ve öğrenci velileri bu duruma tepkiliydi. Video okul yönetimine de gitmişti. Ancak, yönetim bu olayın üstünü kapatmaya, olay hiç yaşanmamış gibi davranmaya çalışıyordu. Gerekçe, “okulun adının kötüye çıkması” olarak açıklanıyordu. 

Ancak…

Diğer öğrenci velilerinin de bastırması sonucu, olay sümen altı edilemedi. Okul içinde disiplin soruşturması başlatıldı. Aslında bu da üstü kapalı bir olayı örtme çabasıydı. 

Kabataş Erkek Lisesi Disiplin Kurulu 27 Aralık 2021’de toplandı. Öğrencilere “5 günlük okuldan uzaklaştırma” cezası verildi.  

Atatürk’e hakaret ederek, posterini bıçaklamanın cezası sadece “5 günlük okuldan uzaklaştırma” ile adeta geçiştirilmiş, öğrenciler ödüllendirilmişti. 

KURULDAN ÖDÜL GİBİ CEZA

Disiplin kurulunda “ödül” gibi “cezaya” imza atanlardan biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Eylül 2018’de okulu ziyaretinde elini öpmeye kalkması ile gündeme gelen Biyoloji Öğretmeni Serpil Tezer’di. 

Okul aile birliği ise “5 günlük okuldan uzaklaştırma” cezası ile geçiştirilen karara tepkiliydi. Okul yönetimi ise kararından dönmüyordu. 

Ta ki, “utanç görüntülerinin” Odatv de yayınlanmasına kadar…

8 Ocak 2022’de Odatv’nin olayı gündeme taşımasıyla birlikte, Milli Eğitim Bakanlığı ilk kez harekete geçti. Müfettiş görevlendirdi. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

ÖĞRENCİLERE BASKI BAŞLADI

Tüm bu süreç yaşanırken, Odatv’nin edindiği bilgilere göre, okul yönetimi öğrenciler üzerindeki baskıyı arttırdı. Sebebi ise, “utanç videosunun” Odatv tarafından yayınlanması ve kamuoyunun olan biteni öğrenmesiydi. 

Yine Odatv’nin edindiği bilgilere göre, bu baskıları yapan isimler ise Disiplin Kurulu Başkanı Ayşe Bozdağ ile Yatakhane Sorumlusu İdris Tekin’di…

KANUN NE DİYOR? 

Anayasa’da yer alan ‘Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanun’ ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusuna yönelik hakarete yasalarla ceza getirilmiştir. Atatürk’e küfür eden, aşağılayıcı kötü söz söyleyen, büstünü, eserlerini, mezarını tahrip eden ya da bunların yapılmasına teşvik edenler, 5816 Sayılı Kanun kapsamında soruşturmaya tabi tutulur.

Kanunun birinci maddesine göre Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden ya da kötü söz söyleyen kimse bir seneden üç seneye kadar hapis cezası alır. 

NE OLMUŞTU?

Beşiktaş’ta bulunan ve Türkiye’nin en köklü liselerinden birisi olan Kabataş Erkek Lisesi’nde bir grup öğrencinin Atatürk’e hakaret ve küfrederek, posterine zarar verdiği görüntüler ortaya çıkmıştı. Videoda öğrencilerden M.B. elindeki kesici alet ile “Sol vs Atatürk” dedikten sonra Atatürk posterine zarar vermeye başlıyor. Elindeki postere art arda darbeler indirirken yanındaki arkadaşlarından M.A.U’nun da kahkahalar attığı görülen videoda, “Zaten çocuğu da yok, acımıyorum. En az 3 çocuk” dedikten sonra küfrettiği duyuluyor. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR