SON DAKİKA

İzmir Deprem Konutları İsmailağa Cemaatinin Kilit İsmine Yaptırılmış

TOKİ’nin 201 milyonluk deprem konutları projesini alan Mehmet Çelik, kendisine yöneltilen sorulara küfür ve hakaretlerle karşılık verdi.

Bu haber 29 Kasım 2021 - 0:00 'de eklendi.
Abone ol

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre; TOKİ’nin İzmir deprem konutlarının, İsmailağa Cemaati’nin kilit isimlerinden Mehmet Çelik’in şirketine 201 milyon TL’ye inşa ettirdiği ortaya çıktı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün İzmir’deki depremzedeler için yapılan deprem konutlarının teslim töreninde ‘İzmir depreminin ardından da Bayraklı’da yerinde 1391 konut ve 302 dükkan, rezerv alanda ise 3 bin 649 konut ve 511 dükkan inşa edildiğini’ söyledi. Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre; rezerv alana yapılan konutları inşa eden şirketin İsmailağa Cemaati ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

201 MİLYON 301 TL’LİK İHALE

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), deprem konutu yapımı için 21 Mayıs 2021 tarihinde bir ihale düzenledi. “İzmir İli Bayraklı İlçesi Rezerv Alan 4 Etap 457 Adet Konut ve 9 Adet Dükkan İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi” adı altında pazarlık usulüyle düzenlenen ihalenin tam 201 milyon 301 bin TL’ye Tek-Çelik İç ve Dış Ticaret İnşaat Sanayi Anonim Şirketi’ne verildiği açığa çıktı.

6 AY GİZLENDİ

Ayrıca, 21 Mayıs tarihinde yapılan ve TOKİ ile inşaat şirketinin 30 Haziran’da sözleşme imzaladığı ihalenin sonucu kamuoyundan yaklaşık altı ay boyunca gizlenerek 11 Kasım’da açıklandı.

İHALE MEHMET ÇELİK’İN ŞİRKETİNE VERİLDİ

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi ile İstanbul Ticaret Odası kayıtlarında, deprem konutlarını inşa eden Tek-Çelik İç ve Dış Ticaret İnşaat Sanayi Anonim Şirketi’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’nın Mehmet Çelik olduğu görüldü.

CİHANER’İN KAPATILAN SORUŞTURMASINDA KİLİT İSİMLERDENDİ

Eski CHP Milletvekili İlhan Cihaner’in Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı olduğu dönemde yürüttüğü ve daha sonra elinden alınan İsmailağa soruşturmasının da kilit ismi olan Mehmet Çelik’in ‘İsmailağa Cemaati’nin aktif üyesi olduğu ve Cemaat’in siyasi sorunlarını çözdüğü’ belirtiliyordu. Cihaner’in yürüttüğü bu soruşturma daha sonra elinden alınarak kapatıldı ve Cihaner’in makam odasında gözaltına alınarak tutuklandığı süreç başladı.

FEZLEKEDE SIRALANDI

Cihaner’in hazırladığı fezlekede, telefon görüşmeleri dinlemeye alınan Mehmet Çelik’in işlediği suçlar şu şekilde sıralanıyor:

“- Yasama dokunulmazlığı olduğu anlaşılan Osman Pepe (dönemin AKP Kocaeli Milletvekili) ile vergi kaçakçılığı suçuna dair konuşmalar yaptığı,

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

– Muhtelif ihalelerde ihaleye fesat karışma suçunu işlediği, ihale girilmeden işlerin alınacağı,

– Takip ettiği bazı yurtdışı ihalelerinde komisyon adı altında rüşvet verildiği/ verileceği,

– Örgütün baskı ya da telkini ile okula gönderilmeyen bazı çocukların takibini yapan Milli Eğitim Bakanlığı görevlilerinin tayinini çıkarılması ya da başka şekilde pasifize edilmesi için girişimlerde bulunulduğu,

– Yasama dokunulmazlığı olduğu anlaşılan Hilmi Güler’i (Dönemin AKP Ordu Milletvekili ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı) arayarak talimat veriri şekilde ticari rakibi konumunda olduğu anlaşılan firmaya izin ya ihale verilmemesi için telkinde bulunduğu izlenimi veren bir takım iletişimler tespit edilmiştir.”

CEMAATİ KABUL ETTİ, SORUYA HAKARET VE KÜFÜRLE KARŞILIK VERDİ

Birgün’ün cevap hakkı için aradığı Mehmet Çelik, şirketin kendisine ait olduğunu, adının İsmailağa soruşturmasına karıştığını ve deprem konutlarını inşa ettiğini kabul etti. Çelik, “Uzun yıllardır cemaatin içerisinde olduğunu ve elinden geldiği kadar cemaate katkı sağladığını” da belirtti.

Çelik, “Deprem konutları ihalesi İsmailağa Cemaati’ne mensup olduğunuz için mi size verildi?” sorusuna ise küfür ve hakaretlerle yanıt vererek telefon görüşmesini sonlandırdı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!