SON DAKİKA

İZLANDA’NIN EN AKTİF YANARDAĞINDA SİSMİK FAALİYETLER ARTTI: HER AN PATLAMAYA HAZIR

Felaketler yılı olarak nitelendirilen 2020 yılı, depremler ve koronavirüs salgınından sonra bilim adamlarından son dakika uyarısı geldi.

Bu haber 03 Kasım 2020 - 19:14 'de eklendi.
Abone ol

Haber Ay’da yer alan habere göre; Felaketler yılı olarak nitelendirilen 2020 yılı, depremler ve koronavirüs salgınından sonra bilim adamlarından son dakika uyarısı geldi.

Bir internet sitesinde yer alan habere göre tüm ülkede çeşitli felaketlere yol açan bir yıl oldu.. Bilim adamları bu sefer dünyayı bekleyen yeni bir tehlikeden bahsetti. İzlanda’nın son zamanların en aktif yanardağı olarak bilinen Grimsvötn’ün patlamak üzere olduğu söylendi.

10 SENE ÖNCE TEKRAR PATLAMIŞTI

Zirvesi buzullarla kaplı İzlanda’nın Grimsvötn yanardağında 2011 yılında hiç kimsenin beklemediği bir şekilde patlama meydana gelmişti. Patlamanın ardından 20 kilometre yüksekliğinde bir kül bulutu oluşmuştu. Bu nedenle 900 uçak seferi iptal olmuştu. Yapılan karşılaştırma neticesinde 2010 yılında patlayan Eyjaffjallajökull yanardağı yüzünden yaklaşık olarak 100 bin uçuk seferinin iptal edilmişti.

DURUM KRİTİK, TEHLİKE SEVİYESİ ARTTIRILDI

Bilim adamlarının görüşlerine göre, İzlanda’da bulunan Grimsvvötn volkanında yeniden hareketlenme gördüklerine dair bulgular tespit edildi. Devlet yetkileri tarafından son zamanda bu aktif yanardağ için tehdit seviyesi yükseltildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

HAVAALANLARI KORKU İÇERİSİNDE

Henüz dünyada tehlikesi tam olarak geçmemiş Covid-19 salgının ardında böyle bir durumun yaşanması havayolu firmalarını endişe içerisine soktu. Henüz salgının havayolu ticaretine olan etkileri bitmemişken böyle bir durumun yaşanması ihtimali tüm şirketleri zora sokabilir. 

 VOLKANIN TEKRAR HAREKETLENDİĞİNE DAİR BULGULAR VAR

En son 2011 yılında patlayan Grimsvvötn volkanı, patladığı günden itibaren İzlandalı bilim insaları tarafında dikkatle takip ediliyor. Volkanın yeraltında ki kanallara yeni magma girişi olduğunu ve bu girişin ardında bir şişme gözlemlendiği dile getirildi. Tam olarak kesin bir tarih vermenin mümkün olmadığını söyleyen bilim insanları patlamaya dair kesin bulgular olduğunu dile getirdiler.

Kaynak: Haber Ay

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!