SON DAKİKA

İYİ Partili Lütfü Türkkan: “Kaçaklara Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı Verilecek mi?”

Afganistan’dan gelen göç dalgası Türkiye’nin en önemli konusu haline geldi. İYİ Partili Lütfü Türkkan, “Kaçaklara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilecek mi” diye sordu.

Bu haber 23 Ağustos 2021 - 16:59 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye yeni bir göç dalgasıyla daha karşı karşıya…

AB ülkelerinden Türkiye’ye yönelik “Göçü orada tutmalılar” açıklamaları üst üste gelirken siyasi iktidardan net açıklamalar çıkmıyor.

Son aylarda giderek artan kaçak geçişler Meclis gündemine taşındı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Meclis’e verdiği soru önergesinde Türkiye’ye kaçak yollardan girenlere vatandaşlık verilip verilemeyeceğini sordu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

İşte o soru önergesinden öne çıkanlar:

Taliban güçlerinin ülkede kontrol ettiği alanları artırması ile birlikte son dönemde Afganistan’dan Türkiye’ye toğun bir göç dalgası başlamış, Afganlar hemen hemen her gün gruplar halinde ülkemize farklı noktalardan giriş yapmaktadır. İran, Afgan mültecilere Türkiye’ye geçiş için destek vermekte, kaçak geçişlere göz yummakta, TIR’lara doldurulan Afgan kaçak göçmenler ülkemizin farklı illerinde indirilmektedir.

Suriyeli sığınmacıların sorunları devam ederken ülkemizi her açıdan tehdit eden böyle bir uygulamaya neden onay verilmiştir? Ülkemizin sınır güvenliğinde zafiyet mi bulunuyor? Suriyelilere yapıldığı gibi Afganlara da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesi düşünülmekte midir?

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!