SON DAKİKA

İşte Türkiye’nin KKTC’deki Garantörlük Haklarından Vazgeçmeyi Önerdiği Belge

İYİ Partili Aytun Çıray’ın Türkiye’nin Kıbrıs’ta garantörlükten vazgeçtiğine dair var olduğunu iddia ettiği ‘çok gizli’ ibareli BM tutanağına Yeniçağ ulaştı.

Bu haber 21 Kasım 2021 - 17:08 'de eklendi.
Abone ol

Yeniçağ’dan Fatih Ergin’in haberine göre; İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray Kıbrıs ile ilgili şok bir iddiayı gündeme getirdi.

Çıray, Türkiye’nin Kıbrıs üzerindeki garantörlük haklarından vazgeçtiğine dair ‘çok gizli’ ibareli bir dokümanın dolaşıma sokulduğunu söylerken, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Çıray, soru önergesi vererek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na, “Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, Türkiye’nin Kıbrıs’taki garantörlük haklarının sonlandırılması hakkında gizli bir öneride bulundunuz mu?” diye sordu.

Çıray gündeme taşıdığı ‘çok gizli’ ibareli Birleşmiş Milletler tutanağına Yeniçağ ulaştı. Belgeye göre AKP iktidarının söz konusu öneriyi İsviçre’nin Crans Montana kasabasında 2017’de gerçekleşen Kıbrıs görüşmelerinde yaptı.

Belgede, Çıray’ın belirttiği gibi Türkiye’nin Kıbrıs’taki haklarından vazgeçmek için adım atabileceğini belirttiği görülüyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Belgede, “Türkiye 1960’taki Garanti Anlaşması’nı ortadan kaldırmaya ve tek taraflı müdahale hakkının bitirilmesine niyetli olduğunu belirtiyor” ifadesi yer alıyor.

YUNAN VE RUM TALEBİYDİ

Crans Montana’daki görüşmelerde Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimi 1960 Anayasası ile Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’ye “Kıbrıs’a müdahale hakkı veren” garantörlük sisteminin ortadan kaldırılmasını istemişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!