SON DAKİKA

İşte Merkez Bankası’nın Limak’a Ödeyeceği Devasa Rakam!

Sayıştay raporunda Merkez Bankası hakkında çarpıcı tespitler yer aldı.

Bu haber 30 Eylül 2021 - 19:51 'de eklendi.
Abone ol

Sözcü’den İsmail Şahin’n haberine göre; Sayıştay, Merkez Bankası 2020 denetim raporunu yayımladı. Raporda Merkez Bankası’nın İstanbul’daki yeni binası için ödenecek miktarda yer aldı.

Buna göre, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin en uzun binası olacak yerleşkenin yapımı için Merkez Bankası Limak’a toplam 2 milyar 385 milyon TL ödeme yapacak.

2020’DE LİMAK’ 357 MİLYON TL ÖDENDİ

Raporda Merkez’in yüklenici firmaya 2020 yılında yüzde 15, 2021 yılında yüzde 75, 2022 yılında ise yüzde 10 oranında ödeme yapmak üzere sözleşme imzaladığı bildirildi. Buna göre 2020’de Merkez 357 milyon 750 bin lira ödeme yaptı.

GAYRİMENKULLERİN SATIŞINDAN DA GELİR EDİLECEKTİ

Eğer TOKİ’nin modeliyle inşaat yapılsaydı, bankanın kasasından bir kuruş çıkmayacak, gayrimenkullerin satışından da gelir elde edilecekti. Kaba inşaatın tamamlanmasının ardından yeni bir ihale ile dış cephe ve iç tasarımın tamamlanması bekleniyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

TCMB’NİN BİNASINI MARMARİS’TEKİ YAZLIK SARAY’IN MİMARI TASARLADI

2015 yılında TCMB tarafından düzenlenen tasarım yarışmasını kazanan Almanya merkezli mimarlık firması HPP’nin hazırladığı mimari proje geçtiğimiz yılın başında iptal edilmişti. Ardından, TCMB’nin İstanbul Finans Merkezi’ndeki genel müdürlük binası için Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Marmaris’teki Yazlık Saray’ın mimarı olan Şefik Birkiye’nin şirketi VizzionArchitects ile el sıkışıldı.

Birkiye’nin tasarladığı proje hayata geçirildikten sonra Merkez Bankası binası 310 metre yüksekliğindeki iskelet yapısıyla tamamlandığında Avrupa’nın en yüksek binası olacak. Bina anten kulesi ile birlikte 352 metreyi buluyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!