SON DAKİKA

İSRAİL’İN TÜRKİYE MASLAHATGÜZARI GİLAD: ‘TÜRKİYE KAPIMIZI KIRMAK İSTERSE…’

İsrail’in Türkiye Maslahatgüzarı Roey Gilad, İsrail’in Doğu Akdeniz politikasını, verdiği röportajla bir bir anlattı. Röportajda yer alan Türkiye detayı ise dikkat çekti.

Bu haber 16 Ağustos 2020 - 16:44 'de eklendi.
Abone ol

İsrail’in Türkiye Maslahatgüzarı Roey Gilad, İsrail’in Doğu Akdeniz’de ve Arap ülkeleri ile yürüttüğü politikalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Son dönemde Akdeniz’de artan gerilim ile alakalı Gilad, “İsrail son 10 yılda, Yunanistan, GKRY ve Mısır ile stratejik ortaklık geliştirdi. Hepimiz EastMed Gaz Forumu olarak bilinen forumun üyeleriyiz. Şu açıkça bilinmelidir ki, İsrail Yunanistan, Kıbrıs ve Mısır’a çok yakındır. Bizi üzen ise Kıbrıs ve Yunanistan yakınlarındaki sondaj faaliyetleridir.” dedi.

“SURİYE, TÜRKİYE VE İSRAİL’İN ORTAK ÇIKARI OLAN BÖLGEDİR”

İsrailli Maslahatgüzar, Suriye’de Türkiye ve İsrail’in ortak çıkarları olduğunu söylerken, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki problemleri ile İsrail’in Suriye’nin güneyindeki problemleri aynıdır.” dedi.

“GÜÇLERİMİZİ SINAYANLARI SÖYLEMEYECEĞİM”

Türk ordusunun Suriye’nin kuzeyinde karşı karşıya olduğu elementlerle, İsrail ordusunun Suriye’nin güneyinde karşı karşıya olduğu elementlerin iki tarafa da aynı zorluğu çıkardığını söyleyen Gilad, “Kameralar kayıtta olduğu için sizin(Türkiye) ve bizim (İsrail) güçlerimizi sınayanların kim olduklarını söylemeyeceğim. Fakat sizin ve bizim güçlere saldıranlar aynı vekillerdir.” diyerek akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

 “AVRUPA FİNANSAL DESTEK SAĞLIYOR”

Yunanistan, Kıbrıs ve Mısır ile yürütülen EastMed gaz hattının fizibilite çalışmalarına AB’nin sponsor olduğunu açıklayan Gilad, “Özel firmalar tarafından sponsor olundu. Proje çok büyük ve 7 milyar dolar değerinde. 50 milyon dolar kadar olan kısım AB tarafından destekleniyor.” dedi.

“TÜRKİYE KAPIMIZI KIRMAK İSTERSE…”

Türkiye’nin, İsrail, Yunanistan, Kıbrıs ve Mısır ile EastMed gaz hattı ile alakalı diyalog başlatmak istemesi durumunda açık bir kapı bulacağını söyleyen Gilad, “Türkiye, kapıyı kırmaya çalışırsa, bilinsin ki kapımız şu anda çok sağlam” diyerek Türkiye’ye gözdağı verdi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!