İsrail’den Suriye’ye Tehdit: ”İran Destekli Milisler, Ülkeden Çekilmezse Esad’ın Sarayını Bombalarız”

İsrail, İran’la askeri iş birliği yürüten Suriye’yi tehdit etti.

İsrail’den Suriye’ye Tehdit: ”İran Destekli Milisler, Ülkeden Çekilmezse Esad’ın Sarayını Bombalarız”
Yayınlama: 16.06.2022
4
A+
A-

İsrail ile Suriye arasındaki gerilim artmaya devam ediyor. İsrail, Esad’ı, topraklarında İran ile askeri iş birliğini durdurmaması veya azaltmaması halinde saraylarını bombalamakla tehdit etti.

Suudi Arabistan’a ve İsrail’e yakın yayın organı Elaf Gazetesi, İsrailli yetkililerin Suriye’ye kesin bir ültimatom gönderdiğini iddia etti.

”ESAD’IN BAŞKANLIK SARAYINI YERLE BİR EDERİZ”

İran destekli milisler Suriye’den çekilmezse, İsrail’in doğrudan Suriye lideri Beşar Esad’ın başkanlık sarayını yerle bir edeceği öne sürüldü. İsrail’in bu tehdidi doğrudan Beşar Esad’a ilettiği bildirildi.

İsrail, geçtiğimiz haftalarda Şam Havalimanı’na iniş yapan İran menşeli nakliye uçaklarını hedef aldı. İsrailli askeri yetkililer, saldırının “silah sevkiyatına yönelik olduğunu” öne sürdü.

İSRAİL VE İRAN ARASINDA CASUS SAVAŞI

İsrail’in yaptığı tehdidin, İsrail ve İran arasındaki casus savaşlarının kızışması ardından yapılması dikkat çekti.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, dün yaptığı açıklamada Türkiye’deki İsrail vatandaşlarının hedef alındığını ve MİT tarafından kurtarıldıklarını söyledi. Milli İstihbarat Teşkilatı, İran istihbaratının birçok suikast, casusluk ve adam kaçırma hücresini çökertti.

İran’da ise çok gizli ve önemli silah teknolojilerinde çalışan 3 bilim insanı ile, İran’ın yurt dışı milis güçlerinden sorumlu iki komutan, şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ise, “İsrail vatandaşlarının kılına dahi zarar gelirse, İran’ın anasından emdiği sütü burnundan getiririz. İsrail’in eli kolu uzundur, kimi isterse bulur” dedi.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı