SON DAKİKA

İSRAİL İRAN’IN NÜKLEER SİLAH DEPOSU OLDUĞUNU İDDİA EDİYOR

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler’de yaptığı konuşmada, İran’ın gizli bir nükleer silah deposuna sahip olduğunu iddia etti ve Avrupa ülkelerini ABD yaptırımlarına karşı İran’ı desteklemekle suçladı.

Bu haber 28 Eylül 2018 - 13:41 'de eklendi.
Abone ol

Genel Kurul’da dün yaptığı konuşmada Netanyahu, İran’ın başkenti Tahran’ın havadan çekilmiş bir fotoğrafı üzerinde gösterdiği kırmızı okla işaretli bir noktada nükleer malzemenin saklandığı bir depo bulunduğunu iddia etti.

“İlk kez İran’ın Tahran’a bir başka gizli tesisi olduğunu burada açıklıyorum. (Bu) İran’ın gizli nükleer programı için çok büyük miktarlarda ekipman ve malzemenin depolandığı gizli bir atom deposudur” dedi.

İsrail Başbakanı, daha önce tesiste bulunan 15 kg radyoaktif maddenin buradan çıkarıldığını söyledi ve Birleşmiş Milletler’in nükleer denetim kurumunun bu tesiste radyoaktivite araması yapmasını istedi. Netanyahu İran’ın 2015 yılında büyük devletlerle yaptığı ve yaptırımlardan muafiyet karşılığında nükleer programını daraltmasını öngören anlaşmaya rağmen, hâlâ nükleer silah peşinde olduğunu söyledi. ABD Başkanı Donald Trump Mayıs ayında nükleer anlaşmadan çekilmiş ve İran’a karşı Amerikan yaptırımlarını yeniden başlatma kararı almıştı.

İRAN İDDİALARI REDDETTİ: ANCAK GÜLERİZ

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasemi ise dünyanın Netanyahu’nun iddialarına güleceğini söyledi. Fars ajansının haberine göre Kasemi, “Dünya bu yalan, anlamsız ve gereksiz konuşmalar ve sahte gösterilere ancak gülebilir” dedi.

Parlamento Haber | Korku yok!