SON DAKİKA

İSRAİL AY’A UZAY ARACI GÖNDERDİ

‘Dünya’nın 8. kıtası’ diye de nitelenen Ay’a rağbet yeniden artıyor. Bugün ABD’den fırlatılan roket, İsrail’den Ay’a gönderilen ilk aracı uzaya gönderdi. Bu, aynı zamanda tümüyle özel yatırımcıların desteklediği ilk Ay misyonu.

Bu haber 22 Şubat 2019 - 14:44 'de eklendi.

ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral’de bulunan uzay merkezinden bugün fırlatılan roketin taşıdığı İsrail’in ‘Beresheet’ uzay aracı, her bakımdan tarih yazdı:

Bu, özel sektör finansmasnıyla Ay’a ilk gidiş. Bugüne dek sadece ABD, Rusya ve Çin’in devlet kurumları Ay yüzeyine araç indirebildi.

Bu, aynı zamanda İsrail devletinden Ay’a ilk yolculuk.

Tevrat’ın Yaradılış bölümünün ilk sözü olan ‘başlangıçta’nın İbranicesi (Bereşit) ile adlandırılan uzay aracı, ABD’li mucit ve yatırımcı Elon Musk’ın SpaceX şirketinin Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildi.

100 milyon dolarlık, 585 kilo ağırlığındaki uzay aracı, fırlatılmasından 34 dakika sonra Dünya’nın yörüngesine yerleşti.

Uzayda 6.5 milyon km mesafe kat ettikten sonra 11 Nisan’da Ay’ın Dünya’ya yakın yüzeyine inmeye çalışacak. İnerse bunu başaran 4. ülke İsrail olacak.

Projenin gerisindeki İsrailli kar amacı gütmeyen kuruluş olan SpaceIL, ‘Israel To The Moon’ isimli sosyal medya hesaplarından ‘Beresheet’in maceralarını paylaşıyor.

SpaceIL’den yayımlanan mesajda “Çocuklarımızın ve İsrail devletinin geleceği ile her şeyin mümkün olabileceği inancı için bize katılın ve Beresheet’e Ay yolunda şans dileyin” çağrısı yapıldı.

SpaceIL kurucularından Yonatan Winetraub Falcon 9’un ufukta yükseldiği an  Cape Canaveral’da Ay’ın çıktığını belirtip “İsrail ilk aracını gönderirken Ay’ın çıkması son derece sembolikti” dedi.

Aynı zamanda bir robot olan Beresheet, Ay’da fotoğraflar çekip Dünya’ya geri gönderecek ve manyetik araştırmalar yapacak.

İnmeyi hedeflediği yer olan kuzey yarımküredeki Mare Serenitatis denilen lava ovasında daha önce manyetik anormallikler saptanmıştı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!