SON DAKİKA

İSPANYA ERKEN SEÇİME GİDİYOR

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, 28 Nisan’da erken genel seçime gidileceğini açıkladı.

Bu haber 15 Şubat 2019 - 15:25 'de eklendi.

İspanya’da 8 aydır iktidarda olan sosyalist azınlık hükümetinin meclise sunduğu 2019 yılı bütçesinin reddedilmesi sonrası Başbakan Pedro Sanchez’in erken seçime gideceği yönündeki beklentiler yerini buldu. Sanchez 28 Nisan’da erken genel seçim yapılacağını açıkladı. Böylelikle İspanya 4 yıldan kısa bir süre içinde 3. kez genel seçim için sandık başına gidecek.

Kabine toplantısı sonrası televizyondan halka seslenen ve “İspanya’nın kaybedecek bir dakikası yok. İspanya ilerlemek zorunda” diyen Sanchez, “Hiçbir şey yapmayıp bütçesiz devam etmekle İspanyollarla söz hakkı verme arasında bir seçim yapmam gerekiyordu. İkincisini seçiyorum” diye konuştu.

Sanchez, seçim kampanyasına benzer şekilde yaptığı konuşmasında, görevde oldukları yaklaşık 8.5 aylık sürede 13 yasa çıkarıldığını ve 25 kanun hükmünde kararnameye imza attıklarını vurguladı. Sosyalist hükümetin önceliklerini ‘ekonomik büyümeyi sağlamlaştırmak ve onurlu istihdam yaratmak, İspanyolların refahını yeniden inşa etmek ve devlet kurumlarını demokratikleştirmek’ olarak sıralayan Sanchez, ‘ekonomik krizden sonra son 7 yılda İspanya’nın en sosyalist bütçesi’ olarak nitelendirdiği 2019 devlet bütçesinin kabul edilmemesinden, muhalefetteki sağ görüşlü partileri sorumlu tuttu.

Sanchez, “Sağ, hepimizin değil sadece onların dahil olduğu bir İspanya fikrini savunuyor” dedi.

Katalonya sorununa ilişkin, “Bağımsızlık yanlıları devletin hangi pozisyonda durduğunu her zaman bildi” diyen sosyalist lider, “Diyalogdan asla vazgeçmeyeceğim çünkü bölgesel krizi çözmek için doğru yolu diyalogla bulabiliriz. Ben, boğayı boynuzlarından tutanların arkadaşıyım” ifadelerini kullandı.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!