SON DAKİKA

İŞKUR usulsüzlükleri Meclis’e taşındı: Hükümet tedbir alacak mı?

BirGün ANKARA BirGün’ün kamuoyunun gündemine getirdiği, Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) mali hesaplarında tespit edilen

Bu haber 14 Kasım 2017 - 8:22 'de eklendi.

BirGün ANKARA

BirGün’ün kamuoyunun gündemine getirdiği, Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) mali hesaplarında tespit edilen usulsüzlükler TBMM gündemine taşındı. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Sayıştay Denetim Raporları’na İŞKUR’a ilişkin yansıyan bulguları ve AKP hükümetinin bu konuda tedbir alıp almayacağını Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

Sayıştay denetçileri, İŞKUR’un mali rapor ve tablolarının doğru ve güvenilir bilgi içermediğini saptamıştı. Kuruma tahsis edilen taşınmazlar mali tablolara yansıtılmazken, bakım onarım harcamaları da şaibeli bulunmuştu. Raporda en dikkat çeken tespit ise Suriyeli mültecilerin topluma entegrasyonu için kurumun banka hesaplarına gönderilen paranın ve bu paradan yapılan harcamaların kayıt altına alınmaması olmuştu.

Hesap verilebilirlik ve saydamlık uyarısı
Konuyla ilgili CHP’li Murat Bakan’ın soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:
“Sayıştay, İŞKUR’un mali hesaplarında usulsüzlük ve hatalı işlemler tespit ettiğini açıkladı. Hazırlanan raporda en dikkati çeken tespit ise ‘Suriyeli mültecilerin topluma entegrasyonu için kurumun banka hesaplarına gönderilen paranın ve bu paradan yapılan harcamaların kayıt altına alınmadığı’ oldu. Sayıştay’ın denetim raporlarında İŞKUR’la ilgili dikkat çeken diğer bir bulgu da kurumun kullanımına tahsis edilen taşınmazların mali tablolara yansıtılmadığı oldu. Kamu idareleri tarafından tahsis edilen ya da tahsisli kullanılan taşınmazların, hesap verilebilirlik ve mali saydamlık açısından, doğru, eksiksiz ve açık biçimde muhasebeleştirilmesi gerekir. Sayıştay da raporunda bunu vurgulamış ve söz konusu taşınmazlara ilişkin tabloların bir sonraki yıl da dikkate alınacağını açıkladı.”

‘Sorumlular adına işlem başlatıldı mı’
İŞKUR’un maddi duran varlıkların ekonomik ömürlerini ve değerlerini artırmaya yönelik yaptığı bakım onarım harcamalarını doğrudan gider olarak gösterildiğini hatırlatan Bakan, Başbakan Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

» Sayıştay’ın denetim raporunda İŞKUR ile ilgili tespit etmiş olduğu usulsüz işlemler için sorumlular adına işlem başlatılmış mıdır?

» Tüm kamu kuruluşları için usulsüz işlemlerin önüne geçmek ve bunların tekrarını engellemek adına Hükümet ne gibi tedbirler alacaktır?

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!