SON DAKİKA

İskit Eserleri, Ukrayna’daki Müzeden Çalındı

Rus askerlerinin Ukrayna’daki Melitopol Yerel Tarih Müzesi’nden yaklaşık 2.300 yıl öncesine ait altın İskit eserleri çaldıkları bildirildi. Ek olarak, bir müze personelinin şu anda Rus ordusu tarafından tutulduğuna dair haberler var.

Bu haber 14 Mayıs 2022 - 15:42 'de eklendi.
Abone ol

Kültürel olarak ilişkili göçebe çobanlar ve zorlu savaşçı grupları olan İskitler, MÖ 800 ile MS 300 yılları arasında Avrasya’da başarılı oldular ve geriye çok sayıda altın eser bıraktılar.

Haberlere göre, güneydoğu Ukrayna’da bulunan Melitopol, 1 Mart’tan bu yana Rus ordusu tarafından işgal ediliyor. Rusya 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmeye başladığından beri, ülkenin doğu ve güney kesimlerinde geniş toprak parçalarını ele geçirdiler.

Bu İskit altın kolyesi Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki bir müzede saklanıyor. Melitopol’daki bir müzede saklanan İskit eserlerinin Rus birlikleri tarafından çalındığı bildirildi.

Bu İskit altın kolyesi Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki bir müzede saklanıyor. Melitopol’daki bir müzede saklanan İskit eserlerinin Rus birlikleri tarafından çalındığı bildirildi.

Ukrinform haber sitesine göre, Melitopol belediye başkanı Ivan Fedorov, ulusal bir yayın sırasında “Ruslar İskit altınlarımızı ele geçirdi. Bu, Ukrayna’daki en büyük ve en pahalı koleksiyonlardan biri ve bugün bunları nereye götürdüklerini bilmiyoruz…” dedi. Federov, 1 Mart’ta tüm şehri ele geçirdikten sonra Rus ordusu tarafından belediye başkanlığı görevden alındı.

Müzenin müdürü Leila İbrahimova, New York Times’a verdiği röportajda hırsızlığı doğruladı. İbrahimova, The New York Times’a verdiği demeçte, çalınan eserler arasında çiçek ve altın tabak şeklindeki süs eşyaları da dahil olmak üzere en az 198 altın eşya olduğunu söyledi ve altın eşyaların bir kısmının antik Yunanlar tarafından yapıldığını ve İskitlere ya hediye olarak ya da ticaret yoluyla gönderildiğini kaydetti. İbrahimova’ya göre bunlara ek olarak Rus birlikleri müzeden 300 yıllık gümüş sikkeler, “eski” silahlar ve madalyalar da aldı.

Bu İskit tümülüsü, bir çatışma bölgesi olan güney Ukrayna’da bulunuyor.

Bu İskit tümülüsü, bir çatışma bölgesi olan güney Ukrayna’da bulunuyor.

İbrahimova, Ruslar tarafından Mart ayı ortasında serbest bırakılmadan önce esir tutulduğunu söyledi. Ek olarak, Ukraynalı bir aktivist olan Eskender Bariiev, Facebook sayfasında, Galina Andriivna Kucher adlı başka bir müze çalışanının, küratörlerin gizlediği müzenin İskit koleksiyonunun geri kalanı hakkında bilgi vermeyi reddetmesi üzerine 30 Nisan’da kaçırıldığını söyledi.

Kendini maddi kültür çalışmalarına adamış bir araştırma enstitüsü olan New York’taki Bard Graduate Center’da profesör olan Caspar Meyer, “Melitopol, yakınlardaki bir İskit dönemi mezarlığı sayesinde arkeolojide iyi biliniyor. 1954 yılında arkeolog A. I. Terenozhkin tarafından kazılan [Melitopol yakınlarında] tümülüslerden biri, çoğunluğu Kiev müzesinde bulunan altın ve diğer metallerden yapılmış binlerce eserin bulunduğu zengin bir yeraltı mezarını içeriyordu.” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Diğer arkeologlar, Melitopol bölgesinde bulunan en dikkat çekici İskit eserlerinin çoğunun Kiev Müzesi’nde olduğunu doğruladı. Oxford Üniversitesi’nde Avrupa arkeolojisi fahri profesörü Barry Cunliffe, “19. yüzyılda St. Petersburg’a götürülen hariç, Ukrayna’dan gelen en iyi İskit altınları, güvenli ellerde olduğunu düşündüğüm Kiev Ukrayna Tarihi Hazineleri Müzesi’nde toplanıyor.” dedi. Cunliffe, birçok önemli İskit mezarlığının Ukrayna içindeki çatışma bölgelerinde bulunduğunu ve yağmalanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Kaynak: Live Science, Arkeofili

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR