İskenderun’da Togo Bayraklı Gemide Radyoaktivite Tespit Edildi! C Horse Neden Bekletiliyor?

İskenderun 24 Eylül’de Togo Bayraklı C Horse gemisini ağırlamaya başladı. C Horse hurda metal taşıyordu, yapılan incelemelerde taşıdığı malın içerisinde radyoaktivite tespit edildi.

İskenderun’da Togo Bayraklı Gemide Radyoaktivite Tespit Edildi! C Horse Neden Bekletiliyor?
Yayınlama: 13.10.2021
Düzenleme: 13.10.2021 17:23
7
A+
A-

Halktv’den Arda Ormancı’nın haberine göre; Togo Bayraklı C Horse, Libya’nın El Khums Limanı’ndan 1 Eylül 2021’de hareket etti. Açık kaynaklara göre 24 Eylül’de İskenderun’a ulaşan gemi hurda metal taşıyordu. Taşıdığı malın içerisinde radyoaktivite tespit edildi.

TEKRAR SİNYAL VERMEYE BAŞLADI

24 Eylül’den 4 Ekim’e kadar İskenderun’dan sinyal veren gemi, 4 Ekim’de İskenderun’dan ayrıldı ve 8 Ekim’de sinyal vermeyi bıraktı. halktv.com.tr, C Horse’un acente yetkililerine ulaştıktan sonra dün akşam (12.10.2021) 23.27’de C Horse tekrar sinyal vermeye başladı.

RADYOAKTİVİTESİ YÜKSEK METALLER TESPİT EDİLMİŞ

Geminin acentesinin, Forbes Gemicilik Ve Acentelik Ticaret Limited Şirketi, üst düzey yetkilisinin aktarımına göre, iddia doğru. C Horse’ta radyoaktivitesi yüksek metaller tespit edilmiş ancak ‘gerekli prosedürler’ uygulanmış ve şu sıralarda ‘mal almak için’ bekliyor.

Acente yetkilisi ayrıca gülerek, ‘bu tamamen komedi, böyle bir şey yok. Ciddi bir mesele değil’ dedi. Bu durumun normal olduğunu ve son bir senede çok fazla yaşandığını belirten yetkili, ‘Sadece C Horse değil, şu ana kadar belki yüzlerce gemide olan bir şey bu’ sözlerini kullandı.

İSKENDERUN AÇIKLARINDA BEKLİYOR

Kaynaklarımızın aktardığına göre, C Horse, MMK Port Limanı’na yükünü boşaltmış ve İskenderun açıklarında yeni yük almak için bekliyor. İçerisindeki radyoaktif malzemelere ne olduğu ise bilinmiyor.

C Horse'un şu anki konumu

C Horse’un şu anki konumu

RUSYA’DAN YOLA ÇIKTI

Gemiyle ilgili bir diğer iddia ise geminin Libya’dan değil, Rusya’dan yola çıktığı ve yolda Ukrayna’ya uğradığı. Kaynaklarımıza göre, bu konularda evrakta sahtecilik çok fazla rastlanıyor ancak çok azı tespit ediliyor. Bununla beraber, C Horse’un bu durumdan sabıkası olduğu da ortaya çıktı. C Horse, daha önce 7 Temmuz 2014’te Yunanistan’ın Selanik şehrinde sahte belge nedeniyle ‘tutuklanmış’.

BİLDİRİM GELMEMİŞ

Nükleer Düzenleme Kurumu’ndan edinilen bilgiye göre, taşıdığı hurda metalde belirlenen değerlerin üzerinde radyoaktivite tespit edilen C Horse gemisiyle ilgili herhangi bir bildirim gelmemiş durumda. Bilgi almak için yaptığımız telefon görüşmesini ihbar kabul edeceklerini söyleyen Nükleer Düzenleme Kurumu yetkilileri sorularımızı da yanıtladılar.

C Horse, İskenderun açıklarında mal almak için bekliyor

C Horse, İskenderun açıklarında mal almak için bekliyor

TÜRK KARASULARINA DÖKECEK  İDDİASI

C Horse hakkındaki bir diğer iddia ise taşıdığı radyoaktif metalleri aldığı yere geri götürmeyeceği ve Türk karasuları içerisinde dökeceği.

Bir geminin tüm prosedürlerden sonra tespit edilen radyoaktif maddeleri bizim denizlerimize dökme/atma ihtimalinin olup olmadığını Nükleer Düzenleme Kurumu yetkililerine sorduğumuzda ise, yetkililer, “Yapmak istese nasıl engelleyeceksiniz. Bu şunun gibi bir şey; bir araba otobanda 300 ile gidebilir mi? Soru bu tarz bir soru oluyor. Tabii ki, bunun cezası, yaptırımı var ama ‘yapabilir mi’ sorusunun cevabı ‘tabi ki, yapabilir’ yani” cevabını verdi.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı