SON DAKİKA

IŞİD’in propaganda emiri ülkesine iadeyi istemiyor

Kilis’te yakalanan IŞİD’in propaganda videolarının sorumlusu Avustralyalı Prakash’ın iade davası salı günü Antep’te.

Bu haber 23 Aralık 2017 - 10:26 'de eklendi.
Abone ol

HÜSEYİN ŞİMŞEK – @simsekhuseyinn
[email protected]

Avustralya’dan Suriye’ye gelerek IŞİD’e katılan ve kısa sürede örgütün üst düzey isimleri arasına girerek propaganda videolarında kamera karşısına geçip infazlar öncesi gözdağı veren Neil Christopher Prakash ülkesine iade edilmeyip Türkiye’de yargılanmak istiyor. Suriye iç savaşının başlamasının ardından 2013 yılında Sidney’den gelerek IŞİD’e katılan Prakash, ülkesi Avustralya’da en çok arananlar listesinin ilk sırasında yer alıyor. Prakash, IŞİD saflarında geçirdiği üç yılın ardından geçen yıl Suriye’den Türkiye’ye girerken Kilis’te yakalandı.

Ülkesine dönmek istemiyor
Prakash’ın yakalandığının duyulmasının ardından Başbakanlık nezdinde girişimlerde bulunan Avustralya, iade talebinde bulundu. Antep H Tipi Cezaevi’nde bir yıldan uzun bir süredir tutuklu bulunan Prakash, Türkiye’de yargılanmak istiyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana Türkiye’ye giriş yaparken yakalanan yabancı uyruklu IŞİD militanlarının birçoğu gibi Prakash da ülkesine dönmek istemiyor.

IŞİD’in Avustralya’da gerçekleştirdiği eylemlerin sorumlusu olarak da gösterilen Prakash, Eylül ayında gerçekleştirilen son duruşmada, IŞİD’in kendisini kandırdığını öne sürdü. Prakash, “Ben Müslümanım. IŞİD’liler İslam Devleti kurulacağını söylediler ve beni ikna ettiler. Menbiç’te savaştım. Kobane’de yaralandım. Daha sonra örgütün İslam’dan başka amaçlarının olduğunu fark ettim. IŞİD’e katıldığım için pişmanım. Türkiye’de yargılanmak istiyorum” dedi.

Örgüt üyeliğinden yargılanacak
Salı günü gerçekleştirilecek duruşmada, başka bir ülkedeki eylemleri nedeniyle Türkiye’de tutuklanan ilk isim olan Prakash için Avustralya İnterpol’ünün Türkiye İnterpol’üne yazdığı yazının tercümesi dava dosyasına girecek. Prakash, Avustralya’ya iade edilmediği takdirde onlarca kanlı eylemine rağmen Türkiye’de, sadece “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan yargılanacak. İade ile ilgili davanın görülmesine 26 Aralık Salı günü devam edilecek.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!