SON DAKİKA

İRAN’DAN ABD’YE İSVİÇRE ARACILIĞIYLA PROTESTO NOTASI

İran, Irak’ta ABD askerlerine ev sahipliği yapan üsse düzenlenen roket saldırılarına ilişkin suçlamaları reddederek, ABD’nin İran’daki diplomatik görevlerini yürüten İsviçre’nin Tahran Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

Bu haber 14 Mart 2020 - 16:09 'de eklendi.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İsviçre’nin Tahran Büyükelçisi Markus Leitner’a, ABD’ye iletilmek üzere protesto notası verildi.

Irak’ta ABD ve koalisyon güçlerinin konuşlu olduğu Bağdat’taki Taci Askeri Üssü’ne düzenlenen roket saldırılarının ardından İran’a yönelik suçlamaların “temelsiz” olduğu ifade edildi.

Büyükelçi Leitner’a, ABD’nin İran’a yönelik her türlü hesap edilmemiş girişiminin sonuçları olacağı konusunda uyarıda bulunuldu.

Diplomatik meseleler İsviçre üzerinden yürütülüyor
Aralarında diplomatik ilişki bulunmayan Tahran ile Washington arasında diplomatik meseleler, İsviçre üzerinden yürütülüyor.

Taci Askeri Üssü’ne 11 Mart’ta katyuşa füzeleriyle düzenlenen saldırıda 2 ABD ve 1 İngiliz askeri hayatını kaybetmiş, 12 asker de yaralanmıştı. Bugün de aynı üsse yeni bir saldırı düzenlendiği bildirilmişti.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, saldırıyı İran destekli milislerin gerçekleştirdiğini söylemişti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), saldırının ardından İran destekli Ketaib Hizbullah örgütüne ait silah depolarına yönelik hava saldırısı düzenlediklerini açıklamıştı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!