SON DAKİKA

İRAN’DA AZERBAYCAN’A DESTEK OLAN TÜRKLER GÖZALTINA ALINDI

İran’ın Doğu Azerbaycan eyaletindeki Türklerin, Azerbaycan’a verdiği destek İran’ı rahatsız etti. İran polisi; Tebriz, Erdebil ve Zarjan’da Azerbaycan’a destek amaçlı düzenlenen gösterilere katılanları gözaltına alıp tutuklarken İran’ın tavrı soru işaretleriyle karşılandı.

Bu haber 08 Ekim 2020 - 21:53 'de eklendi.
Abone ol

Yeni Şafak’ın haberine göre, Azerbaycan’ın, Ermenistan’a karşı gerçekleştirdiği Karabağ’ı özgürleştirme operasyonuna Müslümanlar tarafından büyük destek gelirken İran’ın yaptığı hamleler bunun tam tersi yönünde. Rusya tarafından Ermenistan’a aktarılan silahlar için transit yol olarak kullanılan ülkede yaşayan milyonlarca Türk bu durumu protesto ederken polis müdahalesiyle karşılaştı.

Dün, Türklerin nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu Tebriz’de yapılan Karabağ’a destek gösterileri barışçıl bir havada devam ederken İran polisinin müdahalesiyle etkinlik son buldu.

Doğu Azerbaycan eyaletinin Siyasi ve Güvenlik politikalarından sorumlu yetkililerden biri olan Aliar Rastgoo gösteriler hakkında şu ifadeleri kullandı: “Azerbaycan Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğünü desteklemek için internette bir miting çağrısı yayınlandı ve polisin, yönetimin hamleleriyle sona erdi.”

ZANJAN VE ERDEBİL’DE MİTİNGE POLİS MÜDAHALESİ

İran’da bulunan Zanjan bölgesinde toplananlar Karabağ konusunda Azerbaycan’a destek vermek isterken İran polisinin müdahalesiyle bu isteklerini gerçekleştiremediler.

Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne destek sloganları atanlar ise polis tarafından tutuklanırken, Erdebil’de de yapılması planlanan gösterilere polis müdahale etmiş, slogan atanları göz altına almıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!