İran, Basra Körfezi Kıyısında İnşa Edilen Yer Altı Füze Üssünün Görüntülerini Paylaştı

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Basra Körfezi kıyısındaki Hürmüzgan’da inşa edilen, stratejik füzelerin bulunduğu yeni yer altı üssünün görüntülerini paylaştı.

İran, Basra Körfezi Kıyısında İnşa Edilen Yer Altı Füze Üssünün Görüntülerini Paylaştı
Yayınlama: 08.01.2021
Düzenleme: 08.01.2021 19:23
1
A+
A-

İran devlet televizyonunun haberine göre, Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami’nin katıldığı törenle medyaya açılan yer altı füze üssünün girişinde çiğnenmesi için yerlere ABD ve İsrail bayrakları serildi. 

Selami, İran ile ABD arasındaki gerginliğin odak noktası olan Basra Körfezi kıyısında inşa edilen üssün stratejik füzelere ev sahipliği yapan ülke genelindeki yer altı füze üslerinden biri olduğunu söyledi. 

Yeni yer altı füze üssünde Deniz Kuvvetlerine ait stratejik füzelerin depolandığını aktaran Selami, “Bugün burada gördüğünüz yeraltı üssünde stratejik füzelerimizi depoluyoruz. Bu füzeler yüksek mesafeleri aşabilen nokta atışlı füzeler. Ülkemizi savunmak ve bağımsızlığımızı korumak için güçlü olmalıyız. Yüzlerce kilometrelik menzile sahip bu füzeler, nokta atışları yapabilmenin yanı sıra çok yüksek tahrip edici güce ve düşmanın elektronik savaş teçhizatlarını alt etme özelliklerine sahip bulunuyor.” dedi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Tuğamiral Ali Rıza Tengsiri, 6 Temmuz 2020’de ülke medyasına yaptığı açıklamada, Basra Körfezi ve Umman Körfezi kıyıları boyunca yer altında “füze şehirleri” inşa ettiklerini açıklamıştı. 

İran askeri kuvvetlerinin düşmandan gelecek her türlü tehdit ve saldırıya karşılık vermeye hazır olduğunu vurgulayan General Selami, “Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bizim için büyük öneme sahip. Yeni füze teknolojilerini üretmede çok yol aldık. Denizden karaya, karadan havaya ve denizden havaya füze ateşlemede yeni kazanımlar elde ettik. Gerek duyulması halinde Basra Körfezi’nde ülkenin savunulmasına hazırız” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı