SON DAKİKA

İNGİLTERE’DEN İRAN’A SUÇLAMA! ‘SALDIRININ GERİSİNDE OLDUĞU NEREDEYSE KESİN’

Körfez’deki tanker saldırılarından İran’ı suçlayan Jeremy Hunt, “Kendi istihbarat değerlendirmemizi yaptık ve kullandığımız ifade ‘neredeyse kesin’ oldu. Bunu başka birinin yapabileceğine inanmıyoruz” dedi.

Bu haber 16 Haziran 2019 - 19:42 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, 13 Haziran’da Umman Körfezi’ndeki tanker saldırılarıyla ilgili ikinci kez İran’ı suçlayan açıklama yaptı. İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire’in ilk açıklamanın ardından İran Dışişlerine çağrıldığı ve uyarıldığı haberlerini yalanlamasının ardından ikinci açıklama geldi. Macaire İran Dışişleri ile acil görüşmeyi kendisinin talep ettiğini savunurken Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt da Londra’nın kendi istihbarat değerlendirmesini yaptığını iddia etti. Hunt, Umman Körfezi’ndeki tanker saldırılarının gerisinde İran’ın bulunduğunun ‘neredeyse kesin’ olduğunu dile getirdi:

“Kendi istihbarat değerlendirmemizi yaptık ve kullandığımız ifade ‘neredeyse kesin’ oldu. Bunu başka birinin yapabileceğine inanmıyoruz.” İlk açıklamasında da istihbarat değerlendirmesinden söz etmeksizin İran Devrim Muhafızlarının saldırılardaki sorumluluğunun neredeyse kesin olduğunu söyleyen Hunt,  taraflara gerilimi düşürme çağrısı da yaptı. İran Devrim Muhafızları, Başkan Donald Trump tarafından ABD’nin yabancı terör örgütleri listesine konulmuştu.

KREMLİN: TEMELSİZ SUÇLAMALARDA BULUNMAYIN

Moskova’dan ise ABD-İngiltere-Suudi Arabistan’ın söz birliği içindeki tutumuna uyarı geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Umman Körfezi’nde ki durumun dünya ekonomisi için potansiyel tehlike olduğunu belirtip temelsiz suçlamalarda bulunulmaması çağrısı yaptı.

JAPON TANKERİN MÜRETTEBATI: MAYIN DEĞİL, UÇAN CİSİMDİ

Washington’ın saldırının nasıl düzenlendiğine dair iddiaları ise hedef alınan tankerlerden biri olan Kokuka Courageous’u işleten Japon şirketin başkanı Yutaka Katada tarafından yalanlandı. Gemi mürettebatının patlamadan evvel uçan bir cisim gördüğünü belirten Katada, “Zaman ayarlı bomba ya da gemiye yapıştırılan patlayıcı düzenek olduğunu sanmıyorum. Mayın gemiye su seviyesinin üzerinde zarar vermez. Tankeri neyin vurduğundan tam emin değiliz, ama gemiye doğru uçan bir şey vardı” dedi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!