SON DAKİKA

İngiltere’de 180 Milyon Yıllık Devasa Deniz Ejderhası Fosili Bulundu

İngiltere’de 90 milyon yıl önce soyu tükenmiş olan bir ihtiyozor fosili keşfedildi. Yaklaşık 180 milyon yıllık olduğu belirtilen deniz ejderhası fosili, yaklaşık 10 metre uzunluğunda.

Bu haber 15 Ocak 2022 - 1:00 'de eklendi.
Abone ol

İngiltere’nin Rutland bölgesinde 180 milyon yıllık devasa bir ihtiyozor fosili kalıntısı bulundu. Geçtiğimiz yıl Şubat ayında çevre düzenlemesi sırasında keşfedilen deniz ejderhasının yalnızca kafatasının 1 ton ağırlığında olduğu belirtiliyor.

Jura Devri’ne ait olduğu anlaşıldı

Şubat 2021’de Rutland Koruma Ekibinin lideri Joe Davis, çevre düzenlemesi sırasında çamurun içerisinde kil borulara benzer birkaç cisim buldu. Davis, bulduğu cisimleri daha yakından incelediği sırada bunların kil boru değil bir omurganın parçaları olduğunu anladı. Uzun çalışmalar sonucunda paleontologlar, çevreciler ve gönüllülerden oluşan ekip, yaklaşık 10 metre uzunluğundaki fosili ortaya çıkarmayı başardı.

İngiltere’de şimdiye kadar bulunan türünün en büyük ve en eksiksiz ihtiyozor fosili olma özelliğini taşıyan deniz ejderhası fosilinin, 180 milyon yıl öncesine Mezozoik zamanın Jura Devri’ne ait olduğu belirlendi.

250 milyon yıl önce ortaya çıktığı ve 90 milyon yıl önce soyu tükendiği bilinen ihtiyozorlar, yunuslara benzer bir vücut yapısına sahip deniz sürüngenleriydi. Boyları, 1 metre ile 25 metre arasında değişiyordu.

Ekip, fosilin tamamen temizlendikten sonra koruma altına alıp bulunduğu yere yakın bir yerde sergilenmesini amaçlıyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!