SON DAKİKA

İngiltere, Ülkedeki Kaçak Göçmenleri Ruanda’ya Göndermeye Başlayacak

İngiltere, ülkeye kaçak giriş yapanları Ruanda’ya göndermeye başlıyor. İngiltere’nin kaçakları Afrika ülkesine göndereceği ilk uçak 14 Haziran’da havalanacak. Ruanda, 151 milyon dolar karşılığında İngiltere’den gönderilecek sığınmacıları kabul etmişti.

Bu haber 01 Haziran 2022 - 15:30 'de eklendi.
Abone ol

Ülkesine kaçak girenleri Afrika ülkesi Ruanda’ya göndermek için plan hazırlayan İngiltere harekete geçiyor.

İngiltere İçişleri Bakanlığı, kaçakları ve mültecileri Ruanda’ya götürecek ilk uçağın 14 Haziran’da havalanacağını duyurdu.

BBC’nin haberine göre Ruanda’ya gönderilecek ilk sığınmacı grubu için resmi belgelerin hazırlandığı belirtildi. Ancak ülkede ve dünyada çok tartışılan bu karar aleyhine dava açılması bekleniyor.

Hükümetin planı, siyasetçilerden, yardım kuruluşlarından ve Anglikan kilisesinin en kıdemli dini figürü Canterbury başpiskoposundan sert eleştiriler aldı. Plana göre, İngiltere’den sığınma talep eden bazı kişiler, başvurularının değerlendirilmesi öncesinde Ruanda’ya gönderilecek.

RUANDA 6 BİN 500 KİLOMETRE UZAKLIKTA

İngiltere’den yaklaşık 6 bin 500 kilometre uzaklıktaki Ruanda, sığınmacılarla ilgili sorumluluk sahibi olacak ve ülkeye gelen kişileri bir sığınma başvurusu sürecine sokacak. Bu süre içerisinde sığınmacılara Ruanda’da barınma olanakları sağlanacak ve “başarılı” olanlara Ruanda’da beş yıllık eğitim ve destek içeren oturum izni verilecek.

İçişleri Bakanı Priti Patel, söz konusu uygulamayla insan kaçakçılarının önüne geçmenin hedeflendiğini belirtti. Bu yıl içerisinde 4 bin 850’den fazla kişi Manş Denizi üzerinden botlarla İngiltere’ye geçti.

İçişleri Bakanlığı’nın bu hamlesine karşı, hem gönderilmesine karar verilen sığınmacılar hem de bu adıma karşı çıkan gruplar tarafından dava açılması bekleniyor. Plan ilk olarak, 1 Ocak sonrasında botlarla İngiltere’ye gelmiş olan bekar erkekleri hedefliyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ruanda’daki sığınma başvurusu reddedilenler ise diğer vize türlerine başvurma hakkına sahip olacak. Planı eleştirenler, bu adımın “acımasızca” olduğunu kaydederek, Ruanda’nın insan hakları karnesine ilişkin endişelerini dile getiriyor.

Geçtiğimiz yıl İngiltere hükümeti, Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Ruanda’da “sivil ve siyasi hakların ve basın özgürlüğünün kısıtlanmasıyla ilgili” endişelerini bildirmişti. Sığınmacı anlaşmasının imzalanmasından sonra Başbakan Boris Johnson, Ruanda’yı “Dünyanın en güvenli ülkelerinden biri” olarak tanımladı.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin Gölge İçişleri Bakanı Yvette Cooper, planın “tamamen işlevsiz ve aşırı masraflı” olduğunu savundu. Muhalefet partilerinin yanı sıra iktidardaki Muhafazakar Parti’den de plana yönelik eleştiriler var. 160’dan fazla sivil toplum kuruluşu ise plandan vazgeçmesi için hükümete çağrı yaptı.

Kaynak: BBC

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR