SON DAKİKA

İNGİLTERE HİZBULLAH’I TERÖR ÖRGÜTÜ İLAN ETTİ

İsrail’in işgal politikalarının ve Suriye’deki cihatçıların baş destekçilerinden İngiliz hükümeti, Hizbullah’ı ‘terör örgütü’ ilan etme kararı aldı. Şii örgütün İsrail’e karşı direnmesi ve Esad’ın cihatçılara karşı savaşını desteklemesiyle gerekçelendiren kararı, İsrail ile lobi örgütleri memnuniyetle karşıladı.

Bu haber 25 Şubat 2019 - 21:58 'de eklendi.

Ortadoğu’da İsrail işgalini geri püskürtmedeki başarısı nedeniyle ‘Direniş’ diye anılan ve Suriye’yi cehenneme çeviren cihatçılarla savaşta Esad hükümetinin yardımına koşan Lübnanlı Şii örgüt Hizbullah’ı İngiltere kara listeye alıyor.

İngiltere İçişleri Bakanı Sajid Javid, Hizbullah’ın siyasi kanadıyla askeri kanadı arasında bir fark göremediklerini söyleyerek örgütü topyekün yasaklayıp ‘terör örgütü’ kategorisine sokacağını duyurdu.

Bu kapsamda İngiltere’de Hizbullah bayrağı dalgalandırmak da suç sayılacak.

ORTADOĞU’YU HİZBULLAH İSTİKRARSIZLAŞTIRMIŞ

İçişleri Bakanı Sajid Javid, “Ortadoğu’daki kırılgan durumu istikrarsızlaştırma girişimlerine devam eden Hizbullah’ın halihazırda yasaklı olan askeri kanadı ile siyasi partisi arasında artık ayrım yapamıyoruz” diyerek ekledi:

“Bu nedenle grubu tamamen yasaklama kararı aldım.”

HİZBULLAH’IN SAVUNMA OPERASYONLARINA SUÇLAMA

Theresa May başbakanlığındaki Muhafazakar Parti hükümeti, kararı ‘Hizbullah’ın Birleşmiş Miletler kurallarını ihlal ederek silah temin etmeye devam ettiği ve Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad’a destek çıkarak rejimin halkına uyguladığı vahşet ve zulümle bölgedeki çatışmayı uzatması’ iddialarıyla gerekçelendirdi.

ABD’nin de ‘terör örgütleri’ listesinde bulunan Hizbullah’ı Avrupa Birliği (AB) ‘terör örgütü’ kabul etmiyor.

AB’den çıkma (Brexit) sürecindeki İngiltere, Hizbullah’ın güvenlik birimi ve askeri kanadını 2001 ve 2008 yıllarında yasadışı ilan etmişti. Siyasi partinin de yasadışı ilan edilmesine yönelik İçişleri Bakanı’nın kararının yürürlüğe girmesi için parlamentonun onayından geçmesi gerekiyor.

İngiltere’de parlamento onaylarsa cuma gününden itibaren Hizbullah ‘terör örgütü’ sayılacak.

LÜBNAN’DA SİYASİ PARTİ VE HÜKÜMET ORTAĞI

Ancak Hizbullah, Lübnan’da seçimleri kazanan bir numaralı siyasi parti konumuna geldiği gibi Lübnan koalisyon hükümetinin de vazgeçilmez ortağı. 30 bakanlıktan çok geniş bütçesi bulunan Sağlık Bakanlığı dahil 3’ünü elinde bulunduruyor.

HİZBULLAH TARAFTARLIĞINA 10 YILA KADAR HAPİS İSTENEBİLİR

Bu da, Hizbullah üyesi olanların veya Hizbullah’a destek olma çağrısında bulunanların cezai suç işlemiş olacağı ve 10 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabilecekleri anlamına geliyor.

BAYRAĞI DA SUÇ ALETİ GİBİ OLACAK

İran destekli Lübnanlı Şii örgütün üzerinde Kalaşnikof bulunan sarı-yeşil bayrağı, İngiltere’de özellikle İsrail’i protesto gösterilerinde kullanılıyordu. Yasak getirilmesi durumunda Hizbullah bayrağı dalgalandırmak da suç sayılacak.

İngiliz hükümetinin kararını İsrail hükümeti ve bağlantılı yurtdışındaki lobi örgütleri memnuniyetle karşıladı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!