SON DAKİKA

IMF’den Erdoğan’a yalanlama

CAN UĞURAKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın getirdiği “Bizden öncekiler IMF’den borç alıyordu, şimdi biz IMF’ye borç

Bu haber 02 Aralık 2017 - 8:45 'de eklendi. 70

CAN UĞUR

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın getirdiği “Bizden öncekiler IMF’den borç alıyordu, şimdi biz IMF’ye borç veriyoruz” söyleminin gerçek olmadığı ortaya çıktı. LDP eski Genel Başkanı Cem Toker’in IMF’ye yaptığı başvuruya gelen cevap Erdoğan’ı yalanladı.

Erdoğan’ın geçen günlerde AKP Rize İl Kongresi’nde dile getirdiği “IMF’ye borç kaldı mı; kalmadı. IMF bizden 5 milyar dolar borç istedi. Ben de arkadaşlara gereken talimatı verdim ve ‘verin’ dedim. Bunlar baktılar ki Türkiye verebiliyor, vazgeçtiler” sözleri üzerine eski LDP Genel Başkanı Cem Toker IMF’ye bu durumun yaşanıp, yaşamadığını sordu. Gelen yanıt Erdoğan’ı yalanladı. Toker sosyal medya hesabı Facebook’tan yaptığı paylaşımda “IMF’ye yazdım, sordum, Türkiye’den borç istediniz mi? Resmi yanıt geldi: 2008 kriz sonrası ek kaynak arttırım kararına Türkiye’den ‘moral’ destek verdi diyorlar. Kasım 2017 kaynak aktaranlar listesinde, Yunanistan bile var ama Türkiye görünmüyor” dedi.

imf-den-erdogan-a-yalanlama-394433-1.
LDP eski Genel Başkanı Cem Toker

Toplumu bilgilendirmek istedim

Konuyla ilgili Toker BirGün’e konuştu. Erdoğan’ın Rize İl Kongresi’ndeki sözleri üzerine harekete geçtiğini belirten Toker şunları söyledi: “Erdoğan’ın ‘IMFye 5 milyar borç verdik. Tekrar istediler verin dedim, taleplerini geri çektiler’ sözlerini samimi bulmayıp, doğrulama ihtiyacı hissettim. IMF Ankara Bürosu’na ‘Türkiye Cumhurbaşkanı böyle bir iddiada bulunuyor, Türkiye’den borç istediniz mi? İstediyseniz ne zaman, ne kadar?’ diye e-mail ile sordum. E-Mail ile gelen yanıt, kesinlikle Erdoğan’ın iddialarını doğrular nitelikte değildi. Bu yazışmaları sosyal medyadan paylaşarak toplumu doğru bilgilendirmek istedim.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın