İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığına Hayvan Besleme Uzmanı Profesör Atandı

Kırıkkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığına Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Mehmet Başalan atandı…

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığına Hayvan Besleme Uzmanı Profesör Atandı
Yayınlama: 07.04.2023
21
A+
A-

Kırıkkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığına Hayvan Besleme Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Başalan atandı. 

Kırıkkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığına Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Mehmet Başalan atandı. 

Üniversite rektörü Ersan Aslan’ın teklifi üzerine YÖK tarafından atanan dekan öğrencileri ayağa kaldırdı. 

Fakültede 20’ye yakın profesör bulunduğunu belirten Odatv’ye konuşan öğrenciler, Kırıkkale Üniversitesi rektörü Ersan Aslan’ın İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi hocalarına güvenmeyerek böyle bir karar almasını üniversite üst yönetimi ve fakülte öğretim üyeleri arasındaki iletişime zarar vererek üniversite itibarını zedelediğini belirtti.

PROF. MEHMET BAŞALAN KİMDİR

1970 Yılında, Ankara ilinin Kalecik ilçesinde doğdu. İlköğretimini Ahmetadil Köyü İlkokulunda, orta öğretimini Ankara’da Esenevler Ortaokulu’nda ve lise eğitimini Bahçelievler Endüstri Meslek ve Teknik Lisesi’nde tamamladı. 

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne 1987 yılında başlayıp 1992 yılında mezun oldu. 1993 yılında ÖSYM tarafından yapılan ve yeni kurulan üniversitelere öğretim görevlisi yetiştirmeyi amaçlayan Yurtdışında Lisansüstü Eğitim Sınavını (YLS) kazanarak Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi adına Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları alanında lisansüstü eğitim yapmak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne burslu olarak gönderildi.

Prof. Dr. Mehmet Başalan Oklahoma State University’de 1996 yılında “Trace mineral supplementation of steers: Effects of organic and inorganic sources on performance and carcass characteristics” konulu tez ile M.Sc., 2000 yılında Characteristics of ruminal fiber digestion with cattle fed high concentrate diets” konulu tez ile Ph.D ünvanı aldı. 

Prof. Dr. Başalan Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hyavan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı’nda 2000-2003 yılları arasında Araştırma Görevlisi, 2003-2009 yılları arasında Yardımcı Doçent ve 2009-2014 yılları arasında Doçent kadrosunda görev yaptı. Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı’nda 2014 yılında Profesör kadrosuna atandı. Uluslararası ve Ulusal hakemli dergilerde yayınlanmış çok sayıda makaleye sahip olup TAEK, TAGEM, AHİ-KA, KU-BAP destekli Projelerde yürütücülük ve araştırıcılık pozisyonlarında çalışmaktadır. 

Uluslararası ( Kontrollü Arazi Yakma Kursu ve Deney Hayvanları Çalışmalarında İstatistik Uygulamalar Kursu Gibi) ve ulusal ( Laboratuvarlarda Kalite Kontrol Uygulamaları Kursu ve Gıda Işınlama Kursu Gibi) kurslar ile uluslararası (Avrupa Hayvansal Üretim Derneği Kongresi ve Dünya Kanatlı Kongresi gibi) ve ulusal (Ulusal Hayvan Besleme Bilim Kongresi Gibi) kongre ve sempozyumlara bildirili olarak katıldı. 

Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi‘nde 2003-2007 yılları arasında ve 2010 yılında Dekan Yardımcılığı yaptı. 2010-2016 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürüttü. 02 Ağustos 2016 -15 Ekim 2018 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı. 15 Ekim 2018 tarihinde Kırıkkale Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevine atandı. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

KAYNAK: ODATV

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı