SON DAKİKA

Hükümet Sözcüsü Bozdağ: Kudüs, Müslümanların kırmızı çizgisidir

Bozdağ, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının büyük zorluklarla yürütülen barış sürecini yok edeceğini belirterek, herkesi dünya barışını tehlikeye atmaktan kaçınmaya davet etti.

Bu haber 06 Aralık 2017 - 12:24 'de eklendi. 73

Bozdağ, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının büyük zorluklarla yürütülen barış sürecini yok edeceğini belirterek, herkesi dünya barışını tehlikeye atmaktan kaçınmaya davet etti.

ABD’nin söz konusu kararıyla ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Bozdağ, şu ifadeleri kullandı:

“Kudüs, ümmeti Muhammed’in Mekke ve Medine’den sonra değer verdiği üçüncü şehirdir. Kudüs, Müslümanların ziyaretine gideceği üç mescidden biri olan Mescid-i Aksa’nın (diğer mescidler ise Mescid-i Haram,Mekke’dedir;Mescid-i Nebevi, Medine’dedir) bulunduğu şehirdir.

 

Kudüs, Müslümanların ilk kıblesidir. Kudüs, Mirac mucizesinin şahididir ve Mirac mucizesinin gerçekleştiği yerdir. Kudüs, Müslümanların izzetidir; onurudur; şerefidir. Kudüs, sadece Filistinlilerin değil, bütün Müslümanların ortak davasıdır.

Kudüs, Ortadoğu ve dünya barışının anahtarıdır. Kudüs, Müslümanların kırmızı çizgisidir. Kudüs’ün statüsü, uluslararası anlaşmalarla teminat altına alınmıştır. Kudüs’ün statüsünü korumak,hem BM’nin, hem BM üyelerinin, hem Müslümanların ve hem de İslam ülkelerinin namus borcudur.

‘BARIÇ SÜRECİNİ YOK EDER’

Kudüs’ün başkent ilanı, büyük zorluklarla yürütülen barış sürecini yok eder. Kudüs’ün başkent ilanı,bölgede büyük kargaşa, kriz, kaos ve çatışmalara kapı aralar; öngöremediğimiz olumsuzluklara gebedir.

Kısaca Kudüs’ün başkent ilanı, hepimiz ve herkes için büyük felaket olur. Kudüs’ün başkent ilanı, tarihi inkardır; bölgedeki gerçekleri inkardır; büyük haksızlıktır/zulümdür; büyük bir öngörüsüzlüktür; büyük bir akılsızlıktır/çılgınlıktır; bölgeyi vedünyayı ne zaman söneceği bilinmeyen bir ateşe atmaktır.

Herkesi, sorumlu davranmaya; imza koyduğu anlaşmalara sadık kalmaya; aklı selim ile hareket etmeye; iç politika veya başka gerekçelerle dünya barışını tehlikeye atmaktan kaçınmaya; nefsi hareket etmemeye; Müslümanları ve İslam ülkelerini izzetine, sahip çıkmaya davet ediyorum.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın