SON DAKİKA

‘Her 5 ebeveynden 1’i çocuklarına küfrediyor’

Yapılan araştırmalara göre her 10 ebeveynden biri çocukları ile iletişim kurmak için uzman desteği alıyor. Yüzde 73’ü ise

Bu haber 22 Kasım 2017 - 15:30 'de eklendi.

Yapılan araştırmalara göre her 10 ebeveynden biri çocukları ile iletişim kurmak için uzman desteği alıyor. Yüzde 73’ü ise desteğe gerek duymuyor. Çocuklarına söz geçiremeyen anne ve babalar ise küfür yoluna başvuruyorlar.

“Duygusal İhtiyaçlara Yönelik Anne Baba Tutumu Araştırması”na göre, her 5 ebeveynden biri sözü dinlenmediğinde çocuklarına küfür ediyor.

Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu’nun düzenlediği “İstismarın Görünmeyen Yüzü” forumu dün Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu ve Koruncuk Vakfı Başkanı Av. Figen Özbek, GFK Tüketici Deneyimleri Genel Müdürü Fulya Durmuş, ile akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşen forumda, GfK Türkiye tarafından yapılan “Duygusal İhtiyaçlara Yönelik Anne Baba Tutumu Araştırması”nın sonuçları tartışıldı. 15 ilde 1241 kişiyle gerçekleştirilen “Duygusal İhtiyaçlara Yönelik Anne Baba Tutumu Araştırması”ndan çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Ankete göre; 1-18 yaş arası çocuğu olan ebeveynlere “Bugüne kadar çocuğunuzla iletişim sorunları yaşadığınızda bir uzman desteği aldınız mı?” sorusuna çocuklarıyla iletişim problemi yaşayan ailelerin sadece onda birinin uzman desteğine başvurduğunu ifade etti. Destek almayanlara bir uzmandan destek ister miydiniz diye sorulduğunda ise yüzde 73’ü gerek duymadığını belirtiyor. Ücretsiz kamu desteğinden haberdar olanların oranı ise sadece yüzde 20. Araştırmaya katılan her 5 ebeveynden en az biri sözü dinlenmediğinde çocuklarına ceza verdiğini ve sesini yükselterek konuştuğunu söylerken çocukluğunda söz dinlemediğinde ailesinden küfür duyduğunu ifade edenlerin yüzde 27’si de çocuğuna küfür ettiğini belirtiyor. Çocukluğunda ailesinden küfür duymayan ebeveynler arasında ise çocuğuna küfür ettiğini belirtenlerin oranı yüzde 7’ye düşüyor. Yaklaşık her 5 ebeveynden biri sözünü dinlemediğinde çocuklarına küfür ettiğini ifade ediyor.

“Beni seviyorsan ödevini bitir” sözünü duyanların çoğu bunu çocuklarına da söylüyor

cnnturk.com’un haberine göre, yapılan bu araştırmanın sonuçlarına bakıldığında ebeveynlerin yarısı çocuklarını yargılamadan dinlediklerini ve onların her zaman doğruyu söylediğine güvendiklerini belirtiyor. “Sözümü dinlemediğinde normal ses tonumla konuşarak onu ikna etmeye çalışırım” diyen ebeveynlerin oranı yüzde 48 olurken ebeveynlerin yüzde 44’ü ise çocuklarına karşı yanlış bir davranışta bulunduğunda özür dilediğini ve sözünü dinlemediğinde hoşgörüyle yaklaştığını söylüyor. Çocukluğunda büyüklerinden “Beni seviyorsan ödevini bitir” sözünü duyan ebeveynlerin yüzde 64’ü çocuklarına da bu sözü söylüyor.

Annesinden “Başkasının annesi olacağım” cümlesini duyan annelerin yüzde 43’ü çocuklarına bu sözü söylüyor. Yine çocukluk döneminde “Sence baban mı haklı ben mi?” lafını duyan annelerin yüzde 41’i kendi çocuklarına da bu soruyu yöneltiyor. Ayrıca, ebeveynlerden yaklaşık 3’te biri çocukları televizyon tablet veya bilgisayarla oynarken kendi işlerini hallettiklerini belirtiyor. Her 3 ebeveynden biri çocuklarının fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaştığını söylüyor. Üstelik paylaşım yapanların yüzde 36’sı sosyal medya hesaplarındaki takipçileri arasında tanımadığı veya az tanıdığı kişilerin bulunduğunu belirtiyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!