SON DAKİKA

HDP’li Kerestecioğlu Bakan Soylu’ya Türkiye’ye dönen

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, 900 IŞİD militanının herhangi bir engele takılmadan Türkiye’ye döndüğü iddialarını

Bu haber 22 Kasım 2017 - 15:30 'de eklendi.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, 900 IŞİD militanının herhangi bir engele takılmadan Türkiye’ye döndüğü iddialarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

Kerestecioğlu, Soufan Center’ın raporuna değinerek, IŞİD için savaşıp daha sonra ülkelerine dönenler arasında Türkiye pasaportu taşıyanların birinci sırada olduğunu vurgulayarak, Bakan Soylu’ya bakanlığın konuyla ilgili çalışma ve tedbirlerini sordu.

Kerestecioğlu’nun önergesinde şu ifadeler yer aldı:

ABD merkezli düşünce kuruluşu Soufan Center’ın, “Yabancı Savaşçılar ve Geri Dönenlerin Yarattığı Tehdit” adlı son raporuna göre Irak ve Suriye’de bulunan 5 bin 600 yabancı uyruklu IŞİD terör örgütü üyesi ülkelerine dönmüştür. Özellikle Avrupa, Kuzey Amerika, Rusya ve Orta Asya’dan gelenlerinin ciddi bir kısmının Türkiye üzerinden Suriye’ye geçiş yaptığı ve tekrar Türkiye üzerinden ülkelerine döndüğü iddia edilmektedir. Türkiye’den savaşmak için Suriye ve Irak’ta IŞİD terör örgütü saflarına katılan kişi sayısı ise bu araştırmada yaklaşık 1,500 olarak verilmiştir. Suriye ve Irak’ta IŞİD adına savaşıp da ülkelerine geri dönenler arasında Türk pasaportu taşıyanlar birinci sıradadır. Yaklaşık 900 IŞİD militanının herhangi bir engele takılmadan Türkiye’ye döndüğü belirtilmektedir. Son günlerde IŞİD’e yönelik operasyonlar da dikkat çekmektedir. Bu operasyonlar kapsamında son bir haftada İstanbul’da 32 kişi, Ankara’da haklarında yakalama kararı bulunan 245 şüpheliden 172’si gözaltına alınmıştır.

Bu bağlamda;

  1. Son bir yılda Türkiye’ye giriş yapan IŞİD’li sayısı kaçtır? Buna dair herhangi bir çalışmanız var mıdır?
  2. Son bir yılda IŞİD’e yönelik yapılan operasyonlardagözaltına alınan kişilerden kaçı tutuklanmıştır? Kaçı serbest bırakılmıştır?
  3. Türkiye’ye dönüş yapan IŞİD’lilere yönelik hangi tedbirler geliştirilmektedir? Sınır güvenliğine dair hangi çalışmalar yapılmaktadır? Buna yönelik Bakanlığınızın çalışmaları nelerdir?

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!