SON DAKİKA

HDP’li Başaran: OHAL Komisyonu başvuruların sonuçlanma oranını

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları Komisyonu üyesi ve HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Twitter

Bu haber 11 Ocak 2018 - 17:54 'de eklendi. 56

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları Komisyonu üyesi ve HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Twitter hesabından komisyon olarak Olağanüstü Hâl (OHAL) komisyonuna yaptıkları ziyaretin detaylarını paylaştı.

Başaran, yapılan ziyarette kendilerine verilen bilgiye göre, OHAL Komisyonuna toplamda 108 bin 736 başvuru yapıldığını; ancak başvuruların sonuçlanma oranlarıyla ilgili Komisyon’a yöneltilen soruların yanıtsız bırakıldığını söyledi.

OHAL Komisyonu’nun 80’i raportör olmak üzere toplamda sadece 200 personelinin olduğunu vurgulayan Başaran, “Komisyonun tüm bu dosyaları 2 yıllık süreç içerisinde sonuca bağlaması imkan dahilinde bulunmamaktadır.” dedi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu olarak dün Ohal komisyonuna bir ziyaret gerçekleştirdik. Komisyon ziyaretimizde verilen bilgiye göre, toplam 108.736 başvuru bulunmaktadır. Bu başvurulardan kaçının sonuçlandığına dair ısrarlı sorularımıza cevap verilmemiştir.

— Ayşe Acar Başaran (@ayseacar_b) January 11, 2018

Komisyon kararlarının gizli olduğunun ve hangi kriterlere göre verildiğinin bellli olmadığının altını çizen Başaran, “Komisyonun en kısa zamanda personel sayısını arttırması, karar kriterlerini açıkça belirtmesi, verdiği kararları kamuoyunun erişimine açması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın