SON DAKİKA

HDP’den cenaze açıklaması: ‘Düşmanlık ektiğinizde barbarlık biçersiniz’

Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un Ankara’da gerçekleştirilen cenaze töreninde düzenlenen saldırıya ilişkin HDP’den basın açıklaması yayınlandı.

Bu haber 14 Eylül 2017 - 5:45 'de eklendi.
Abone ol

Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un Ankara’da gerçekleştirilen cenaze töreninde düzenlenen saldırıya ilişkin HDP’den basın açıklaması yayınlandı.

‘Irkçı barbarlar Ankara’nın İncek’inde ortaya çıktı’ başlıklı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Eş Genel Başkan Yardımcımız Sayın Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesinin defin işleminden sonra Ankara İncek Mezarlığı’nda ırkçı bir saldırı düzenlendi. İnsani ve dini değerlerden zerrece nasibini almamış bir barbarlar güruhu, ‘Cenazeyi buraya gömdürmeyiz’ diyerek saldırdı.

Cenaze defnedildiği mezardan çıkarılarak tekrar morga götürüldü.

Toplumun her hücresine düşmanlık tohumları serpen, ağzını her açtığında toplumda kutuplaşmayı derinleştiren, halkları birbirine düşürmek için elinden geleni yapan iktidar bu yaşananların tek siyasi sorumlusudur.

Düşmanlık ektiğinizde barbarlık biçersiniz. İşte bu gerçek bir kez daha ortaya çıkmıştır.

İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı, Başbakan ve nihayetinde AKP Genel Başkanı, kendilerine biat eden bütün kurumlar ve mensupları ile birlikte bu utanç durumunun müsebbibidir, yaratıcısıdır, sahibidir.

Acımız büyük. Karşımızda duran ve insani hiçbir değere sahip olmayan bu barbarlar güruhunu ve onların başındaki siyasi iradeyi gördükçe kararlılığımızı da büyütüyoruz. Bu yaşananları ve buna sebep olanları en sert biçimde kınıyor ve protesto ediyoruz.

Hatun Tuğluk’a bir kez daha Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve halkımıza da başsağlığı ve sabır diliyoruz.

İnsani değerlere sahip çıkanlar er ya da geç bu kötülüğü bertaraf edecektir. Zulüm, baskı ve kötülükle abad olunamayacağını görecek ve yaşayacaksınız.”

Halkların Demokratik Partisi
Merkez Yürütme Kurulu
13 Eylül 2017

HDP’Lİ KAPLAN: SALDIRI ALEVİ OLDUĞU İÇİN YAPILDI

Öte yandan, HDP eski vekili ve hukukçu Hasip Kaplan konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Hatu Tuğluk’un cenazesine yönelik saldırının Alevi olmasından dolayı gerçekleştirildiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Tuğluk’un annesinin cenazesine yapılan saldırının diğer boyutu,
Alevi olduğu için yapılan saldırıdır,
Ayrımcılığa susanlar,
Suçun ortağıdır

— Hasip KAPLAN (@HasipKAPLAN) September 13, 2017

​YENEROĞLU: CENAZE KARŞISINDA HUŞU YAKIŞIR

Konuya ilişkin AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu da değerlendirmede bulundu. Yeneroğlu kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Cenaze karşısında huşû yakışır” diyerek Hz. Muhammed’in cenazeye yönelik tutuma ilişkin bir hadisine atıfta bulundu.

Cenaze karşısında huşû yakışır… “Şüphesiz ölüm korkunç bir şeydir. Cenazeyi gördüğünüzde hemen ayağa kalkınız”…https://t.co/nWKqXxA15T

— Mustafa Yeneroğlu (@myeneroglu) September 13, 2017

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!