SON DAKİKA

HDP’den Anayasa Mahkemesi’nde Adalet Nöbeti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanlarının ve milletvekillerinin tutuklulukları için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM)

Bu haber 05 Eylül 2017 - 16:27 'de eklendi. 98

HÜSEYİN ŞİMŞEK

HDP tarafından yapılan açıklamada, Adli Yıl Açılış Törenleri kapsamında AYM’ye giden ve Parti Sözcüsü Osman Baydemir, Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ile İstanbul Milletvekili Garo Paylan’dan oluşan HDP heyeti, Anayasa Mahkemesi Başkanı ile görüşme talebinde bulundu. Bu talebe herhangi bir yanıt gelmemesinin ardından heyetin “milletvekilleri hakkında karar verilene kadar” AYM binası içerisinde kalacağı açıklandı.

“306 GÜN” VURGUSU

AYM içerisinde nöbete başlayan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, BirGün’e konuştu. 306 gündür eş genel başkanları ve milletvekilleri hakkında karar verilmediğini ve bunun bir hukuk garabeti olduğunu dile getiren Yıldırım, “AYM, milletvekillerimiz hakkındaki kararı açıklayana kadar nöbetimiz sürecek” dedi.

“MAHKEMEYE ÇIKMAYAN ARKADAŞLARIMIZ VAR”

AYM’nin olumlu ya da olumsuz bir karar alabileceğini, buna karışamayacaklarını ve hukuka saygıları olduğunu dile getiren Yıldırım, “Bizim tek istediğimiz, AYM’nin bir an önce kararını açıklamasıdır. Henüz mahkemeye dahi çıkmadan tutuklu bulunan arkadaşlarımız var. Böyle bir durumu kabul etmemiz mümkün değil” şeklinde konuştu.

“GECE GÜNDÜZ NÖBETTEYİZ”

AYM Başkanı ile görüşemediklerini ancak başkanvekili ile görüştüklerini ve nöbet kararlarını da kendilerine ilettiklerini anlatan Yıldırım, “Hukuksuzluğa tahammülümüz kalmadı ve artık kararın açıklanmasını istiyoruz. Gece ve gündüz demeden nöbetimizi AYM içerisinde tutacağız. Bunu yaparken de buradaki iş ve işlemleri aksatmamak için çabalıyoruz. Müdahale edip bizi zorla dışarı çıkaracaklarını da sanmıyoruz” dedi.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın