SON DAKİKA

HDP kongresinde Afrin endişesi

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’na karşı çıkan HDP’nin kongresine sayılı günler kaldı.

Bu haber 24 Ocak 2018 - 7:09 'de eklendi. 61

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’na karşı çıkan HDP’nin kongresine sayılı günler kaldı.

Kongre hazırlıklarını düzenlemeye yönelik kurulan komisyon bugün ve yarın merkez yürütme kurulu (MYK) üyeleriyle birlikte son toplantıları gerçekleştirerek kongre öncesi tüm hazırlıklar ele alınmış olacak. İki gün sürecek toplantılarda kongrede eş başkanların kim olacağına ilişkin isimlerin de netleşmesi bekleniyor. Toplantılarda, ocak ayı boyunca gerçekleştirilen konferanslarda partiye yönelik eleştiri ve öneriler de ele alınacak. Kongre öncesi Ankara’da 3-4 Şubat’ta yapılması planlanan merkezi konferansta hangi eleştiri ve önerilerin ne şekilde gündeme alınacağı da kararlaştırılacak.

ERTELENMEYECEK

Edinilen bilgiye göre Afrin’e yapılan harekatın ardından Diyarbakır’da bazı ilçe kongrelerinin engellenmesi parti içinde 11 Şubat’ta yapılacak 3. olağan kongreye yönelik de engelleme olabileceği endişelerini beraberinde getirdi. Parti içinde engelleme endişeleri üzerine kongrenin ertelenmesi gibi bir karar da bulunmuyor. Kongre tarihinin ilan edilmesi ve hazırlıkların yapılması nedeniyle herhangi bir erteleme kararının geri adım atmak anlamına geleceği ifade ediliyor.

‘PARTİLİLERİN GELMESİ ENGELLENECEK’

Ankara’nın en büyük kapasiteli kapalı salonu olan Arena’da yapılması planlanan kongreye fiilen partililerin gelmesinin engellenebileceği ve böylece ‘boş bir salonda kongrenin yapıldığı’ görüntüsünün verilmesi için bazı girişimler olabileceği dile getiriliyor. HDP içinde bu ihtimallere karşı alternatif yöntemlerin düşünüldüğü, gerekirse kongre için partililerin tek tek partinin imkanlarıyla Arena’ya getirileceği kaydediliyor. HDP kaynakları kongrenin yasa gereği yapılması gerektiği, buna yönelik olası bir engellemenin doğrudan yasalara aykırı olduğu, demokratik siyasetin engellenmesi anlamına geleceği görüşünü ifade ediyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın