SON DAKİKA

HAVAALANINI İMARA AÇMAK İSTEYEN AKP’Lİ BELEDİYE BAKANLIK ENGELİNE TAKILDI

Odatv’den Rabia  Nazın haberine göre; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın “Bursa’ya müjde” paketi adı altında Yunuseli Havaalanı arazisini imara açarak konut yapılmasına yönelik açıkladığı projeye Milli Savunma Bakanlığı geçit vermedi.

Bu haber 16 Ağustos 2020 - 0:45 'de eklendi.
Abone ol

Bursa Büyükşehir Belediyesi, bin 400 dönümlük Türkiye’nin iniş pisti özelliği taşıyan ilk havaalanı olan Yunuseli Havaalanı’nın yüzde 60’ını Millet Bahçesi yapmayı, kalan yüzde 40’lık bölümünü de imara açarak kentsel dönüşümde kullanmayı amaçlıyordu. Yunuseli Havaalanı’nın imara açılmasına, o alanda okulu olan Jandarma Genel Komutanlığı’ndan itiraz geldi. Komutanlık, havaalanının korunması isteğini Milli Savunma Bakanlığı’na bildirirken, Bakanlık Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin talebini uygun bulmadı.

9-10 BİN KONUT

Başkan Aktaş, 4 Nisan 2018’de Bursa’nın göbeğinde kalan Yunuseli Havalaanı arazisinin konut alanına dönüştürüleceğine ilişkin açıklama yapmış, alanın Sabiha Gökçen ve Yenişehir havaalanları nedeniyle Yunuseli’nin atıl pozisyonda kaldığını, havaalanı arazisinin şehrin çıkarları doğrultusunda değerlendirileceğini belirtmişti. Yunuseli Havaalanı arsasının 9-10 bin konutun yapılabileceği bir yer olduğunu belirten Aktaş, “Bizim burada düşüncemiz şudur: Konut yapalım, gelir ortaklığı şeklinde. Sonra da bu konutları Bursa yararına değerlendirelim. Bursa’ya ait arsaları ve binaları, ya da şehrin diğer değerlerini ‘en rantabl şekilde’ kullanmaya kararlıyız” dedi.

TÜRKİYE’NİN İLK İNİŞ ŞERİDİ

Bursalıların bağışlarıyla 1940’lı yıllarda inşa edilen 2001-2017 yılları arası askeri hizmette kullanılmasının ardından 1 Şubat 2017’de tekrar sivil havacılığa açılan havaalanı için Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 9-10 bin konutluk hayali suya düştü.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca ise, “Rant hırsı kursaklarında kaldı. Hem TSK hem de özellikle Jandarma Genel Komutanlığı’nın itirazıyla havaalanı arazisinin Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devri askıya alındı. Bursa halkı havaalanı arazisine de, çevresindeki mania-koruma alanlarına sahip çıkmalı, o bölgede ranta-betona geçit vermemelidir” yorumunu yaptı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!