SON DAKİKA

HATAY BÖLGE HASTANESİ’NDE NEYE HAZIRLIK YAPILIYOR?

Kentte Suudi Arabistan’dan gelen yolcuların karantinaya alınmaması nedeniyle vaka sayıları son günlerde yeniden artışa geçti. Ancak Hatay Bölge Hastanesi’nde İdlip’te yaşanan gelişmelere paralel başka bir hazırlık var. Pandemi servisi, yoğun bakım ünitesinin olmadığı ek binaya taşınıyor. Ana bina ise yeniden askeri hizmet için düzenleniyor

Bu haber 09 Haziran 2020 - 0:05 'de eklendi.

Hatay Bölge Hastanesi’nde savaş hazırlığı: Pandemi servisi ek binaya taşındı, asker servisi için yer ayrıldı

27 Şubat’taki Rus-Suriye hava saldırısında vurulan onlarca asker önce Reyhanlı’ya sonra Hatay Bölge Hastanesi’ne getirilmişti. 

Savaş hastanesi olarak da bilinen ve Mart ayı başındaki çatışmalarda Suriye’de ölen ve yaralanan askerlerin taşındığı Hatay Bölge Hastanesi, İdlip’te ateşkesin sağlanması ve COVID-19 vakalarının artması üzerine pandemi hastanesine çevrilmişti.

Kentte Suudi Arabistan’dan gelen yolcuların karantinaya alınmaması nedeniyle vaka sayıları son günlerde yeniden artışa geçti. Ancak Hatay Bölge Hastanesi’nde başka bir hazırlık var. Pandemi servisi, yoğun bakım ünitesinin olmadığı ek binaya taşınıyor. Ana bina ise yeniden askeri hizmet için düzenleniyor.

Sendika.Org’a konuşan hastane kaynakları ek binada yoğun bakım ünitesi olmadığını, hastaların kötüleşmesi durumunda ana binaya transferi yapılacağını, bunun da hastaya acil müdahaleyi zorlaştıran, bulaş riskini arttıran, personel açısından da iş yükünü arttıran bir durum yaratacağını belirtiyor.

Pandemi servisinin ek binaya taşınmasının nedeni ise İdlip’te yaşanan hareketlilik. Ana bina askeri hastane olarak görünüyor ve şu anda bir servis asker servisi olarak bekletiliyor.

Cihatçı grupların yer yer TSK konvoylarını hedef alan saldırıları dışında bölgede henüz bir askeri çatışma yok. Ancak 5 Mart’ta Türkiye ve Rusya arasında sağlanan Moskova Mutabakatı’nda dile getirilen taahhütler yerine getirilebilmiş değil. Moskova Ankara’ya M4 otoyolunu güvenli geçişe açacak şekilde cihatçıları bölgeden uzaklaştırma yönündeki taahhüdünü hatırlatırken, temas hattına doğru her iki taraf da yoğun askeri yığınak yapıyor.

Ortada henüz bir çatışma yok ve ateşkes yürürlükte ama taraflar çatışmaya hazırlanıyor.

Şubat ayında yine benzer bir askeri yığınak, karşılıklı uyarılar ve çatışma süreci yaşanmış 27 Şubat’ta Rusya destekli Suriye ordusunun hava saldırılarında en az 33 asker yaşamını yitirmiş ve çok sayıda asker de yaralanmıştı. Askerler Hatay Bölge Hastanesi’ne taşınmıştı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!