SON DAKİKA

Hastane skandalı örtmeye çalışıyor: 115 hamile çocuğun kaydı

İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 5 aylık süreçte yaşı 18’in altında 38’i ise

Bu haber 18 Ocak 2018 - 9:05 'de eklendi. 84

İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 5 aylık süreçte yaşı 18’in altında 38’i ise 15 yaşından küçük olmak üzere 115 çocuğun hamile olarak geldiği tespit edildi. Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre skandal, hastanede görev yapan sosyal hizmet uzmanı Ş.İ.N.’nin, geriye dönük yaptığı incelemede 1 Temmuz 2001 doğumlu bir çocuğun hamile olduğuna ilişkin kayıtların hastane sisteminde ve sosyal hizmet biriminde tutulmadığını fark etmesiyle ortaya çıktı.

Ş.İ.N., hastanede psikolog olarak çalışan I.Ö. ile birlikte geriye dönük inceleme yaptı. Hastaneye 1 Ocak 2017 ile 9 Mayıs 2017 arasında gelen 115 çocuğa ilişkin kayıtlar tek tek incelendi. Hamile olduğu tespit edilen 115 çocuktan 77’sinin 15 yaşın üstünde, 38 çocuğun ise 15 yaşından önce hamile kaldığı anlaşıldı. 12 Haziran 2017 tarihli tutanakta vakalar Ş.İ.N. ve I.Ö. tarafından imza altına alındı. Tutanakta bildirimi yapmayan sosyal hizmet uzmanı N.D., hastane yönetimine bildirildi. Ancak, bildirime rağmen işlem yapılmaması nedeniyle başsavcılığa ihbarda bulunuldu.

Valilik soruşturma izni vermedi!

Savcılığın talebiyle başhekim yardımcısı A.A. ve N.D. için İstanbul Valiliği’nden soruşturma izni istendi. Ancak valilik talebi reddetti. Valiliğin kararının iptali için İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne Avukat Erkan Akça’nın imzasıyla 2 Ocak’ta itiraz başvurusu yapıldı. Kayıt listesine göre 2003 doğumlu, yani söz konusu tarih aralığında 13 yaşını henüz tamamlamış iki çocuk da listede bulunuyor. Listede yer alan çocuklardan 11’inin 2002 doğumlu olduğu anlaşıldı. Çocuklardan 39’unun ise, Suriyeli ailelerin çocukları olduğu ifade edildi.

İhbarı yapan görevliye sürgün

Önce tutanak tutan, daha sonra konuyu savcılığa bildiren Ş.İ.N. hakkında inceleme başlatıldı. Hakkında inceleme yürütülen Ş.İ.N.’nin görev yeri de iki kez değiştirildi.

Dosyayı ve skandalı kapatacaklardı!

Valiliğin soruşturma izni talebini reddetmesini yargıya taşıyan Av. Erkan Akça, BirGün’e şu değerlendirmede bulundu: “Müvekkilim çalıştığı sırada farklı bir birimde görevlendiriliyor. Sonrasında tekrar aynı birime geldiğinde o arada geçen sürede 115 tane adelasan (çocuk) gebelik olduğunu, bu vakaların dosyalanmadığını ve adli makamlara da herhangi bir bilgi verilmediğini tespit ediyor. Bununla ilgili sorumlu olduğu başhekim yardımcılığına gerekli müracaatları yapıyor. Resmi anlamda bu prosedürün işlemesini istedik, ama cevap dahi verilmedi. Cevap verilmediği için biz de TCK 278 ‘suçu bildirmeme yükümlülüğü’ ve TCK 279 ‘kamu görevlisinin suçu bildirmemesi yükümlüğü’ne istinaden ihbar niteliğinde savcılığa bir müracaatta bulunduk. Soruşturma izni verilmediği için itiraz edilmeseydi, bu dosya kapanmış olacaktı.”

‘Baskılarını devam ettiriyorlar’

Hastane yönetiminin olayı kapatmaya yönelik tavrının devam ettiğini de aktaran Akça, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Olayla ilk bildirimi yaptığı andan itibaren müvekkilim, evinden 2 saat uzaklıkta bulunan Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevlendirildi. Geçenlerde hakkında soruşturma izni verilmeyen başhekimlerden birisinin başka bir hastaneye tayini çıkmasıyla hastaneye geri döndü. Ancak kendi kurduğu birime proje sorumlusu olarak değil, eleman olarak daha alt bir görevde geri döndü. Hastaneye yeni gelen başhekim yardımcısı da aynı tutum içerisinde. Yapıcı bir tavır sergilemek yerine önceki başhekim yardımcısının bir anlamda olay sümenaltı etme ve müvekkilime yönelik baskıları devam ettirme niyetinde.”

Tepkiler sosyal medyada arttı

Olaya sosyal medyadan da tepki yağdı. #115ÇocuğaİstismarıÖrtemezsin etiketiyle tepkisini gösteren yurttaşlar sorumluların cezalandırılmasını istedi. Öte yandan Sağlık Bakanlığı da akşam saatlerinde yaptığı açıklamada konuyla alakalı soruşturma talimatı verilip müfettiş görevlendirildiği belirtildi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın