SON DAKİKA

Hangi şirketi sattınız devir senedi nerede?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında gündeme getirdiği Erdoğan’ın yakınlarının yurtdışı bağlantılı 15

Bu haber 02 Aralık 2017 - 8:16 'de eklendi. 73

BirGün Ankara

CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında kürsüden gösterdiği, Erdoğan’ın oğlu ve eniştesinin de aralarında bulunduğu yakınlarının 20 gün içinde gerçekleştirdiği yurtdışı bağlantılı 15 milyon dolarlık para trafiğiyle ilgili belgeler basınla paylaşıldı.

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan; iddiaları yalanlarken “giden değil gelen para, şirket satışı” açıklaması yapan Erdoğan’a, “Hangi şirketi sattılar, bu şirketin ortakları kim, sattıkları şirketin sermayesi ne kadar, bilançosu ne, şirketin devir senetleri nerede” sorularını yöneltti. Tezcan, dekontları soruşturma açan savcılığa da teslim edeceklerini bildirdi.

CHP sitesine de konuldu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Tezcan parlamentoda basın toplantısı düzenleyerek, Kılıçdaroğlu’nun 28 Kasım salı günü grup toplantısında gündeme getirdiği ‘Man Adası Belgeleri’ni tek tek gösterdi. Dosyalanmış belgeler basın toplantısının ardından gazetecilere dağıtıldı, ardından da Genel Merkez’in internet sitesinden yayımlandı.

Yoğun ilgi nedeniyle onlarca dosya bir anda tükenirken, CHP Grubu dekontları çoğaltarak yeniden dağıtımını yaptı. Tezcan da Kılıçdaroğlu gibi belgeleri çikolata kutusundan çıkararak basın mensuplarına tek tek gösterirken, açıklamalarda bulundu.

1 sterlin sermayeli naylon şirket

İddiaların odağındaki şirketin Man Adası’nda 1 sterlin sermayeyle kurulduğuna işaret eden Tezcan, “Naylon şirket. Şirketin sermayesi 1 sterlin, bugün TL karşılığı 5 lira” dedi. Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının ardından yaşanan süreci anımsatan Tezcan, şunları söyledi:

“Yapılan transferin bir tarafında Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen, kardeşi Mustafa Erdoğan, dünürü Osman Ketenci, eski özel kalem müdürü Mustafa Erdoğan ve oğlu Ahmet Burak Erdoğan var. Belgelerle anlattığımız para trafiğiyle ilgili Meclis araştırması önergemiz AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Parmak hesabı, vicdan hesabına hâkim geldi. Açıklamayı yaptığımızdan beri büyük bir gürültü koptu. Büyük bir medya ordusuyla psikolojik saldırıyla boğuntuya getirmeye çalıştılar ama Sayın Erdoğan bizi susturmaya gücün yetmeyecek.”

Önce ‘sahte’, sonra ‘ticari ilişki’ oldu

AKP kurmaylarının önce ‘belgeler sahte’ sonra da ‘ticari ilişki’ savunması yaptığına dikkat çeken Tezcan, “AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘şirket satışı karşılığı aldıkları para’ dedi . Nasıl bir şirket satışı bu. Biz para gitti diye konuşurken ‘para geldi’ye döndü olay. Daha vahim. Şu sorunun cevabını vermek zorundalar, ‘Hangi şirketi sattılar? Bu şirketin ortakları kim? Sattıkları şirketin sermayesi ne kadar, bilançosu ne? Bu şirketin varlıkları ne? Şirketin devir senetleri nerede?’ Çıkarın onların üzerinden konuşalım” dedi.

Savcılığa da verilecek

Basın toplantısında “Bu mu sahte?” diyerek elindeki dekontları tek tek gösteren Bülent Tezcan, belgelerin tamamının orijinal olduğunu ve soruşturma başlatan savcılığa da vereceklerini söyledi.

Man Adası’nda 2 Ağustos 2010 tarihinde Sıdkı Ayan tarafından kurulan 1 sterlin sermayeli şirketin, 15 Kasım 2011’de Kazım Öztaş’a devredildiğini kaydeden Tezcan, “Senaryonun isimleri bunlar. Bu isimler üzerinden yürüyen bir süreç. Kaça devretmiş, 1 sterline. Devirden bir ay sonra yani 15 Aralık 2011 tarihi ile 4 Ocak 2012 tarihleri arasında 15 milyon dolarlık para trafiği var. Şirketi kuruyorsun birine devrediyorsun, bir ay sonra devralan kişiyle para trafiği başlıyor” diye konuştu.

AKP’den yapılan “belgeler sahte” açıklamalarına da dikkati çeken Tezcan, “Biz sahte işini bilmeyiz. Off-shore adalarında iş tutmayı becerenler sahte işlemlerin nasıl yapılacağını bilir” dedi.

‘Ya kara para aklama ya vergiden kaçırma’

Tezcan sözlerini şöyle sürdürdü; “Mide bulandıran şeyler var. Her şey meydanda. Hesap kitap bilmeye gerek yok. Şirketin bütün varlığı 1 sterlin yanı 5 lira. Bu şirket 20 gün içinde 15 milyon dolar ödüyor. 20 gün içerisinde ödüyor. Buralar off-shrore cennetleri. Kazım Öztaş kimdir, bu şirketi aldıktan sonra 20 gün içerisinde 15 milyon dolarlık ödeme gücüne nasıl ulaşmış. Okunmuş 1 dolardan sihirli 1 sterlin devrine geçtik. İnsanın aklına iki şey gelir. Kara para aklama ya da vergiden kaçırma.”

Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı belgelere göre özetle Man Adası’ndaki off-shore şirketi Sıdkı Ayan kuruyor, daha sonra Kasım Öztaş’a devrediliyor. Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan, kardeşi Mustafa Erdoğan, eniştesi Ziya İlgen, dünürü Osman Ketenci, özel kalem müdürü Mustafa Gündoğan ile şirket arasında sadece 20 gün içerisinde 15 milyon dolar para transferi yapılıyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın