SON DAKİKA

Halk Sağlığı Hiçe Sayılıyor! Asbestli Gemi İzmir’e Geliyor

Halk sağlığını hiçe sayan gemi söküm işlemiyle adeta dünyadan zehirli atıklarının taşındığı İzmir Aliağa’da yurttaşlar tepkili.

Bu haber 09 Mayıs 2021 - 20:28 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Halk sağlığını hiçe sayan gemi söküm işlemiyle adeta dünyadan zehirli atıklarının taşındığı İzmir Aliağa’da yurttaşlar tepkili.

Asbest ve zehirli maddeler içeren Brezilya’nın savaş gemisi NAe Sao Paulo da sökülmek üzere Aliağa’ya getirilmek isteniyor.

BirGün’den Yaren Çolak’ın haberine göre, gemide yaklaşık 600 ton asbest ve zehirli birçok kimyasal madde bulunuyor. Sök Denizcilik tarafından ise geminin haziranda Aliağa Gemi Söküm Bölgesi’ne getirilmesi planlanıyor.

”KANSER VAKALARI 4 KAT FAZLA”

Dünyada yalnızca 5 ülkede gemi söküm bölgesi olduğunu belirten Aliağa Çevre Platformu (ALÇEP) üyesi Zeki Küçükakyüz, “Gemi söküm bölgesi olan ülkeler; Çin, Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Türkiye. Sao Paulo’nun taşıdığı zehirler nedeniyle Hindistan sökümünü yapmayı kabul etmezken Sök Denizcilik tarafından geminin kentimize getirilmesi planlanıyor” diye konuştu.

Atatürk'ün Katilleri

Aliağa’da Türkiye’ye oranla 4 kat daha fazla kanser olduğunu vurgulayan Küçükakyüz sözlerine şöyle devam etti: “Söküm işlemleri özel havuzlarda yapılmalı. Ancak Aliağa’da havuzda yapılmadığı gibi oldukça ilkel koşullarda yapılarak halk sağlığı tehlikeye atılıyor.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!