SON DAKİKA

Halk Sağlığı Hiçe Sayılıyor! Asbestli Gemi İzmir’e Geliyor

Halk sağlığını hiçe sayan gemi söküm işlemiyle adeta dünyadan zehirli atıklarının taşındığı İzmir Aliağa’da yurttaşlar tepkili.

Bu haber 09 Mayıs 2021 - 20:28 'de eklendi.
Abone ol

Halk sağlığını hiçe sayan gemi söküm işlemiyle adeta dünyadan zehirli atıklarının taşındığı İzmir Aliağa’da yurttaşlar tepkili.

Asbest ve zehirli maddeler içeren Brezilya’nın savaş gemisi NAe Sao Paulo da sökülmek üzere Aliağa’ya getirilmek isteniyor.

BirGün’den Yaren Çolak’ın haberine göre, gemide yaklaşık 600 ton asbest ve zehirli birçok kimyasal madde bulunuyor. Sök Denizcilik tarafından ise geminin haziranda Aliağa Gemi Söküm Bölgesi’ne getirilmesi planlanıyor.

”KANSER VAKALARI 4 KAT FAZLA”

Dünyada yalnızca 5 ülkede gemi söküm bölgesi olduğunu belirten Aliağa Çevre Platformu (ALÇEP) üyesi Zeki Küçükakyüz, “Gemi söküm bölgesi olan ülkeler; Çin, Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Türkiye. Sao Paulo’nun taşıdığı zehirler nedeniyle Hindistan sökümünü yapmayı kabul etmezken Sök Denizcilik tarafından geminin kentimize getirilmesi planlanıyor” diye konuştu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Aliağa’da Türkiye’ye oranla 4 kat daha fazla kanser olduğunu vurgulayan Küçükakyüz sözlerine şöyle devam etti: “Söküm işlemleri özel havuzlarda yapılmalı. Ancak Aliağa’da havuzda yapılmadığı gibi oldukça ilkel koşullarda yapılarak halk sağlığı tehlikeye atılıyor.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!