SON DAKİKA

Hakim, darbe sanığı askeri duruşmadan attı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen 1’i firari 37 darbeci askerin aralarında bulunduğu 43’ü tutuklu 47 sanığın yargılanmasına Muğla 2.

Bu haber 06 Eylül 2017 - 18:04 'de eklendi. 100

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen 1’i firari 37 darbeci askerin aralarında bulunduğu 43’ü tutuklu 47 sanığın yargılanmasına Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. 

‘O GECE DÜĞÜNÜM İÇİN HAZIRLANIYORDUM’

Yoklamayla başlayan duruşmanın ardından, MAK timinde görevli Astsubay Selman Çankaya, 15 Temmuz akşam saatlerinde Binbaşı Taner Berber’in kendilerini göreve çağırdığını ve ‘üst düzey terör örgütü liderini’ alacaklarını söylediğini anlattı. 15 Temmuz öncesi düğün hazırlığı yaptığını belirten sanık Çankaya, “Düğünüm için İzmir’deki evimin eşyalarını yerleştiriyordum. Görev yoğunluğu nedeniyle izin istedim ve beklemem söylendi. 15 Temmuz günü mesaiden ayrıldıktan sonra eşim ile kayınvalidemi Malatya’ya gönderdim. Taner Berber komutanım görev olduğunu söyledi. Depoya gittim ve hazırlık yapmaya başladık. Görevin hassasiyeti nedeniyle telefonlarımız toplatıldı, sonra geri dağıtıldı. Taner komutanım, terör örgütü üyesini alacağımızı, isteyen kişilerin gelmeyeceğini söyledi. Ucunda şehitlik mertebesi olduğu için görevi kabul ettim. Şükrü Seymen tarafından bir hava fotoğrafı gösterildi. Toplu olarak bulunan ekipten uzaktım. Görev ile ilgili farklı bir şey duymadım. Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ülke yönetimine el koyduğunu, sıkıyönetim ilan edildiğini söyledi. Hayatım boyunca darbe görmedim. Bu yüzden hiçbir şey sorgulamadım” dedi.

‘BALİSTİK İNCELEMELERDE HER ŞEY LEHİME SONUÇLANDI, ALÇAKÇA MUAMELELERE MARUZ KALDIM’

Astsubay Çankaya, darbeye katılmadığını söylerken, savunmasını şöyle sürdürdü:

“Darbe yapılacağından habersizdim. Aşık olduğum mesleğimden ihraç edildim ve hain ilan edildim. Aklımın almadığı şeyler ile suçlanıyorum. O gece ülkede olan şeylerden haberim olmadı. Depo önünde beklerken görev yerinin değiştiği söylendi. Gökhan Paşa helikoptere ateş geldiği takdirde karşılık vermemizi istedi. Darbe açıklamasından sonra eşim ve kayınvalidem için endişeleniyordum. Gökhan Paşa telefonlarımızı kapalı tutmamız konusunda uyardı. Karanlık bir yere geçerek eşimi aradım. HTS kayıtlarında mevcut. Normal bir yolculuk yaparak Marmaris’e geldik. Ateş ettiğim iddia edildi. Ancak, balistik incelemeler ile her şey benim lehime sonuçlandı. Aşağıdaki ekibi himaye etmedik. Ortada bir şeylerin ters gittiğini anlayıp, biran önce oradan uzaklaşıp eve gitmek istedim. Deponun açılmasının ardından eşyalarımı alıp eve gittim. Televizyondan ağlayarak olanları izledim. Teslim olmam gerektiğini düşündüm. Nevşehir’den gelen babama olayları anlattım. İzmir Çiğli İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne teslim oldum. Bu aşamadan sonra alçakça muamelelere maruz kaldım. Zekeriya Kuzu’nun imam ve altındaki adamı olduğumu orada öğrendim.”

‘KİMSEYE HAKARET ETMEYE HAKKIN YOK’

Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ ise, Çankaya’nın savunması sırasında araya girerek, “Kimseye hakaret etme hakkın yok. Seni ikinci kez uyarıyorum. Böyle yaparsan savunmanı keseceğim. Eleştirebilirsin ama hakaret edemezsin. Söylediklerine dikkat et. Duruşma salonundaki her şey bizi ilgilendiriyor, haddini bil” uyarısında bulundu.

‘SÜREKLİ TALEPLERİMİZ REDDEDİLİYOR’

Verilen öğle arasından sonra savunmasına devam eden Çankaya, “Sürekli taleplerimiz reddediliyor. Basit bir boşanma davası bile yıllarca sürerken bizim davamız 5 ayda neredeyse sonuçlanacak” dedi.

‘BOŞANMA BİR YIL SÜRMÜYOR’

Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ da, “Her şey nizamlı bir şekilde devam ediyor. Boşanma davası 1 yıl sürmüyor. Gökhan Şahin Sönmezateş ise tek celsede boşanıyor. Esas hakkında savunma için oradasın” dedi.

DURUŞMADAN ÇIKARILAN ASKER, DİĞER CELSELERE DE GELEMEYECEK

Baştoğ, oturduğu yerden kalkarak, “Bütün taleplerimizi reddediyorsunuz” diyen sanıklardan Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli Yüzbaşı Ergün Şahin’i, söz verilmeden konuştuğu gerekçesiyle duruşmadan attı. Jandarma tarafından salondan çıkartılan Şahin, “Yaptığınız bizim haklığımızı gösteriyor” diye bağırdı. Yüzbaşı Şahin’in, karar duruşmasına kadar devam edecek diğer celselere alınmamasına karar verildi.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın