SON DAKİKA

Hablemitoğlu Suikastının Kilit İsmi Türkiye’ye İadesi Yaklaşırken Ukrayna’da Ortadan Kayboldu!

Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının kilit ismi Nuri Gökhan Bozkır’ın Türkiye’ye iadesine ilişkin süreç sona yaklaşırken, Ukrayna’da ortadan kaybolduğu öğrenildi.

Bu haber 28 Ekim 2021 - 0:10 'de eklendi. Son Güncelleme28 Ekim 2021 - 00:53
Abone ol

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun 18 Aralık 2002’de evinin önünde uğradığı silahlı saldırının kilit ismi Nuri Gökhan Bozkır’ın Türkiye’ye iadesinde sona yaklaşılırken yeni bir gelişme yaşandı.

Ukraynalı kaynaklardan edinilen bilgiye göre duruşmaya katılmayan Bozkır hakkında zorla mahkemeye getirme kararı verildi. Ancak bu kararın üzerinden yaklaşık 2.5 ay geçmesine rağmen, Bozkır’ın bulunamaması nedeniyle duruşmalar görülmeden ertelenmeye devam ediyor.

HABLEMİTOĞLU SUİKASTI

Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, 17 yıl önce evinin önünde uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirdi. O dönem cinayetle ilgili yapılan soruşturmalar ilerleyemedi, dosya rafa kaldırıldı. Gülen yapılanmasına dair davanın iddianamesine de giren Hablemitoğlu suikastı soruşturmasının, FETÖ üyesi polisler tarafından bilinçli olarak karartıldığı tespitleri yapıldı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Soruşturma Ankara Başsavcılığı tarafından kurulan özel ekiple yeniden başlatıldı. Hablemitoğlu’nun ölümünden önceki 6 ay boyunca katil ya da katilleri tarafından takip edilmiş olabileceği değerlendirilerek, suikasttan önce gittiği her adresteki baz istasyonlarından alınan kayıtlar, numaralar ve sahipleri tespit edildi. Olay anında ve yerinde baz kayıtları olan telefonların kim ya da kimlerin olduğu belirlendi.

Bu çalışmada Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda yüzbaşı rütbesiyle görev yaparken Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edilen Nuri Gökhan Bozkır’a ulaşılmıştı. Bozkır’ın suikastın kilit şüphelisi olduğu, diğer faillere ulaşılmasında vereceği ifadenin son derece önemli olduğu belirtiliyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!