GÜNEY KIBRIS’TAN TÜRKİYE İÇİN SKANDAL İFADELER

Fransız Le Figaro gazetesine konuşan Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de “huzur bozan” taraf olduğunu ileri sürerek “Türkiye’nin davranışı yanıtsız ve sonuçsuz bırakılamaz. Sadece laf değil eylemlerle karşılık vereceğiz” ifadesini kullandı.

GÜNEY KIBRIS’TAN TÜRKİYE İÇİN SKANDAL İFADELER
Yayınlama: 24.09.2020
0
A+
A-

1 Ekim’e ertelenen Avrupa Birliği liderler zirvesine ilişkin de konuşan Anastasiadis, Türkiye’nin Yunanistan karasularını ihlal ettiğini idda ederek Türkiye’ye karşı “diplomatik ve politik kararların” alınması gerektiği söyledi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Yunanistan ve Türkiye arasındaki görüşmeleri memnuniyetle karşıladığını dile getiren Anastasiadis, “Ankara’ya diyalog talebinde bulunduğumuzu, aksi takdirde Lahey Uluslararası Mahkeme’ye başvuracağımızı hatırlatıyoruz. Maalesef Türkiye yanıt vermedi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin münhasır ekonomik bölgesini ihlal etmeyi tercih etti” dedi.

NELER YAŞANMIŞTI?

Son aylarda Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin Oruç Reis ile bölgede doğal kaynaklar arama çalışmaları Yunanistan’ın tepkisini çekmiş ve devreye Fransa ve Rum Kesimi’nin de girmesiyle tansiyon yükselmişti. 

Fakat son haftalarda yükselen tansiyon, bu hafta Yunanistan ve Türkiye, normalleşme süreci için istikşafi görüşmelere başlanmasında anlaşmıştı.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı